Quantcast

Prievidzská hudobná scéna v rokoch 1990-2010 - Fairy Tale / Babokalyps

11.5.2020 Caggy
Prievidzská hudobná scéna v rokoch 1990-2010 - Fairy Tale / Babokalyps

Skupiny Fairy Tale a Babokalyps majú spoločné mená dvoch hlavných protagonistov – gitaristu, basgitaristu a producenta Petra Kraveca a speváčku Barboru Kolárikovú. Fairy Tale je projektom, kde objavujú nové zvuky, hrajú sa s farbami v členitejších kompozíciách a piesňach v anglickom jazyku, zatiaľ čo Babokalyps je projektom akustickým, kde piesne v slovenčine znejú o niečo intímnejšie.

Skupina Fairy Tale je umeleckým dieťaťom hudobníka a producenta Petra Kraveca. Akási nultá kapitola skupiny siaha až do polovice 90. rokov, kedy vzniká názov Fairy Tale (rozprávka), ako označenie pre hudbu, ktorá nepozná hraníc a poskytuje bohatý priestor pre poslucháčovu fantáziu. Túto kapitolu zaznamenáva aj demo kazeta, ktorú však Peter Kravec uchováva „v analógovej tajnosti“.

O niekoľko rokov neskôr Peter Kravec poznáva mladú speváčku Barboru Kolárikovú (vtedy Chill on the Sun), ktorá zdieľa nadšenie Petrovými demonahrávkami a vzájomná spolupráca vedie v roku 2005 k vydaniu debutového EP Sound Mirrors. Experimentálny materiál pohybujúci sa na hraniciach ambientu, popu a rocku, získava priaznivé kritiky a záujem vydavateľstva Hevhetia.

"... Všechno se navíc proplétá do roztodivných zvukových figur... Jako kdyby Pink Floyd nahráli relaxační hudbu v arabském stylu..."
Petr Korál (Rock & Pop, 12/2006)

Vzhľadom k nemožnosti preniesť všetky zvuky a sample v živej podobe a takisto vzhľadom k množstvu hostí účinkujúcich na albume Fairy Tale koncertujú iba sporadicky na menších vernisážach v komornej zostave (Barbora - spev, Marek Škvarenina - klávesy, prípadne Ľubo Pavelka - perkusie). Na značke Hevhetia vychádza v roku 2008 album Dream, ktorý má bližšie k art rockovej forme a jeho potemnelá grafická stránka dokonale ladí s hudobným obsahom a melancholickým posolstvom textov. Na základe ohlasov sa Fairy Tale zúčastňujú už v rozšírenej koncertnej zostave viacerých zaujímavých vystúpení, rozhovorov a profilov v slovenských rádiách a získavajú vynikajúce recenzie v renomovaných časopisoch doma aj v zahraničí.

„...Přirovnal bych to k procházce podzimní přírodou, kdy nestačíte žasnout a obdivujete, jak přívetivé múže být tohle roční období... Cítite se příjemně, ale ve skutečnosti nevíte co se s vámi děje...."
David Havlena (Spark, 4/2009)

S novou víziou kompozičnej aj grafickej čistoty vychádza v novembri 2011 zatiaľ posledný album Loveland. Vysoko ambiciózny projekt je produkčne dotiahnutou albumovou kolekciou piesní, kde sa popri klasickej art forme nájde miesto pre prog rock s občasným retro či world music korením. Za tento album si v rámci slávnostného večera Kultúra 2011 v Bojniciach odniesli aj ocenenie za Tvorivý čin roka v oblasti hudby.

„...Je dosť ťažké napísať niečo o tomto albume a zároveň neuraziť priemerného slovenského autora… Stále je pre mňa ako žiariace morské akvárium v nákupnom centre. Vždy, keď idem okolo sa zadívam, vždy v ňom nájdem nové detaily..."
Richard Kuba (ruka.sk, 8/2012)

V nasledujúcom období však hudobné udalosti nahradili rodičovské povinnosti viacerých členov skupiny. Nové hudobné myšlienky dozrievali dlhých 6 rokov a s nimi sa zrodil vedľajší projekt Babokalyps. Zmenu názvu podnietilo odlišné, intímnejšie hudobné či zvukové podanie a tiež rozhodnutie naspievať piesne nového albumu Veľký voz v rodnom jazyku.

„...Písničkářství Babokalyps na pomezi rocku, popu a ambientu je stejně nenápadné jako silné. Když pomineme “světlené znečištění” dnešní hektické doby, září na hudební obloze jako kmotr alba Velký vůz.“
Pavel Víšek (Rock & All. 10/2017)

Podľa posledných informácií od Petra sa už vyše pol roka pripravuje nový materiál pôvodnej formácie Fairy Tale:
„Opäť to budú viac progresívne veci a angličtina. Babokalyps bola viac intimita, akustický zvuk a slovenčina a nechcem, aby sa vo Fairy Tale tieto veci miešali s angličtinou.“

Zostava Fairy Tale:

Barbora Koláriková – spev
Peter Kravec – basgitara, sample

Vladimír Kravec (predtým Radovan Vrška) – gitara
Marek Škvarenina – klávesy
Ľubo Pavelka – bicie, perkusie

Facebook Fairy Tale

Zostava Babokalyps:

Barbora Koláriková – spev
Peter Kravec – akustická gitara

Lucia Petáková – klávesy
Ľubo Pavelka – bicie, perkusie
hosť: Vladimír Darmovzal – basgitara, husle

Facebook Babokalyps

Recenzia CD Babokalyps - Nový Populár

Rozhovor s Petrom a Barborou (Babokalyps) - Nový Populár

Fotografie pochádzajú z týchto koncertov a podujatí (chronologicky):

2005 - Promo fotky k CD Sound Mirrors
2006-12-14 - Otvorenie galérie Velvet - Fairy Tale + Edo Klena (Bojnice)
2007-11-23 - Fairy Tale + NoiseCut – Prievidza (Diwadlo)
2009-01 - Krst CD Dream – Bojnice (Bojnický vínny dom) – foto: Karol Urban
2009-06-05 - Fairy Tale - Prievidza (Diwadlo)
2010-12-18-19 - Live in studio – Prievidza – foto: Karol Urban
2011 - Live in studio – foto: Karol Urban
2012-02-10 - Kultúra 2011 - Slávnostný večer (KC Bojnice)
2013-02-23 - Fairy Tale – Prievidza (RKC – projekt Jedine koncert!) - foto: Damián Macho + Peter Cagáň
2014 – Babokalyps – foto: Karol Urban

Peter „Caggy“ Cagáň – s použitím archívu Fairy Tale, Petra Kraveca a fotografií Karola Urbana

Ďalšie fotoreporty