Andrej Vanga v Prírode

Iné akcie
Mestský park Prievidza
Od do

Andrej Vanga

v Prírode


Kurátor: Vanda Mesiariková

Kurátorský výber textov z filozofického diela R. W. Emersona-Príroda zostavila Vanda Rozenbergová

Otvorenie výstavy: 10. 03. 2023 o 16:30

Squarol, Mestský park Prievidza

Trvanie výstavy: 11. 03. 2023 - 03. 05. 2023

Hudba: morgien

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom výstavy.

Výstavu organizuje Ars Preuge

Fotograf Andrej Vanga, inšpirovaný nadčasovými filozofickými esejami spisovateľa Ralpha Walda Emersona, vstupuje do hlbokých slovenských lesov aby nám priniesol krehkú analógovú správu o svete prírody. Jeho fotografické portfólio by ste však márne hľadali v digitálnej pavučine všadeprítomného virtuálneho sveta. Vo svojej tvorbe, aj vlastnom vnútri, prijal zdrojový kód prírodných archetypov, ktoré pred našimi očami vytvárajú zreteľný motív so zdanlivo nemennými základmi.

Rozkladajúci sa strom, tmavé hlbiny kľukatiacej sa rieky alebo skalné útvary sa stávajú súčasťou väčšej vizuálnej entity a Vangov obdiv k nim presahuje možnosti jedného snímku. Vytvára si vlastný koncept spracovania projektu metódou akéhosi triptychu v jednokompozícii.

Rituálne sa vracia do lesa s ťažkou veľkoformátovou technikou na pleciach a obeť fyzickej záťaže autora, ako aj následné trpezlivé spracovanie analógovým procesom tvorby snímku, sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou výsledných fotografií.

Vangove fotografie sú stopami, ktoré nás vedú k jeho porozumeniu a uvedomeniu si veľkosti prírody. Sám sa tak stáva súčasťou dôležitého odkazu, že v divočine ľudského sveta je jedinou záchranou príroda. Vanda Mesiariková


Odporúčané akcie