K Veľkej noci

Iné akcie
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
23.3.2018 - 08:00 - 28.3.2018 - 17:00

Vzduchom sa začína šíriť opojná vôňa jari, vtáčiky si zas stavajú svoje hniezda, počuť bzukot včiel a prvé jarné kvietky začínajú nesmelo vystrkovať svoje hlávky, okolo ktorých znova poletujú pestrofarebné motýle. Zima pomaly ustupuje do úzadia a prenecháva svoje žezlo prebúdzajúcej sa jari. Veľká noc už klope na dvere, a keďže je sviatkom jarného obdobia, i tento rok sa v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi bude konať tradičné tvorivé podujatie K Veľkej noci, venované výtvarnému spracovaniu kraslíc.

Farbené a zdobené vajíčka majú starú a bohatú tradíciu u všetkých slovanských národov. Kraslice patria k pradávnym a najpôsobivejším umeleckým prejavom a rozmanitosť výzdoby odráža spôsob života našich predkov v jednotlivých regiónoch. Preto v piatok 23. marca 2018 a potom od pondelka 26. marca do stredy 28. marca 2018 vždy v čase od 8. do 17. h v priestoroch múzea na Košovskej ceste 9 malým i veľkým návštevníkom opäť predvedú rôzne techniky zdobenia vajíčok ľudové umelkyne Ľudmila Bátorová a Jana Slošiarová. Tvorivá dielňa bude zameraná na tvorbu kraslíc voskovou technikou, no skúsené lektorky predstavia aj iné postupy ozdobovania so zreteľom na zachovanie ľudových zvykov a tradícií.

Podujatie je určené pre širokú verejnosť, školské kolektívy (vyššie ročníky MŠ, všetky ročníky ZŠ a SŠ) i záujmové združenia. Návštevníci si budú môcť zakúpiť výrobky z dielne lektoriek.

Dĺžka programu pre školské kolektívy: 60 minút

Vstupné: 1 € alebo 1 kultúrny poukaz

Prineste si so sebou vyfúknuté vaječné škrupiny (výduvky)!

 

Odporúčané akcie