K Veľkej noci

25.03.2013 - 09:00 - 27.03.2013 - 09:00
Tvorivé dielne s rozprávaním o ľudových tradíciách veľkonočného obdobia.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide... Tak znejú slová ľudovej piesne, a v podobnom duchu sa nesú aj podujatia, ktoré Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pripravuje každoročne na prelome zimy a jari. Pripomínanie tradícií sa nevyhne ani oslavám veľkonočných zvykov a obyčají, hoci ich dnešná podoba už nie je tak intenzívna ako v minulosti a často roztopašnému konaniu samotných aktérov chýba odvaha ich predkov. Napriek tomu pôjde pre všetkých zúčastnených o plnohodnotnú prípravu na veľkonočné sviatky, ktoré tento rok pripadajú na obdobie od 29. marca do 1. apríla.

Trojdňový múzejný cyklus prezentácií a tvorivých dielní K Veľkej noci začína v pondelok 25. marca 2013 výrobou ozdôb s ústredným motívom symbolov prebúdzajúcej sa jari (aktivita je vhodná najmä pre škôlkarov a žiačikov prvého stupňa ZŠ), v utorok 26. marca 2013 pokračuje pletením korbáčov z vŕbového prútia, ktoré, vyzdobené farebnými stužkami, patria k neodmysliteľnej "výzbroji" veľkonočných šibačov a skončí v stredu 27. marca 2013 zdobením kraslíc voskovou technikou pod vedením ľudovej umelkyne Ľudmily Bátorovej.

Aktivita zdobenia kraslíc je v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi dostupná v deň konania od 9. do 17. hodiny aj pre širokú verejnosť. Pre zabezpečenie čo najväčšieho počtu ozdobených kraslíc, prineste si, prosím, podľa možnosti vlastné vajíčko.

Účasť na podujatí je potrebné nahlásiť najmenej dva dni vopred.

Dĺžka jednotlivých programov: 60 minút

Optimálny počet detí v skupine: do 25

Vstupné na podujatie: 1 €

Cieľová skupina: deti vyšších ročníkov MŠ a žiaci ZŠ/široká verejnosť

Podujatia K Veľkej noci:

pondelok 25. marec
Tvorba kombinovaných ozdôb
z rôznych dostupných materiálov

utorok 26. marec
Pletenie korbáčov
z vŕbového prútia

streda 27. marec
Zdobenie kraslíc
voskovou technikou pod vedením
krasličiarky Ľudmily Bátorovej

Hlavné menu