Keď vojna bola

19.05.2018 - 20:00 - 22:00
Multimediálna prezentácia dokladov tradičného odievania a života v časoch Veľkej vojny s vystúpením Folklórnej skupiny Košovan.

Vojna je neľudská, mnohokrát nás o tom kruto presvedčila história. Napriek tomu sa ozbrojený stret dvoch i viacerých strán znova a znova opakuje. A vždy ide o čisto ľudský výmysel...

Všetky vojnové konflikty sa kedysi odohrávali na bojových poliach, niektoré trvali niekoľko hodín, iné boli "storočné", umierali pri nich tisícky vojakov i nevinní civilisti. Nikdy ich však nebolo toľko, ako za prvej svetovej vojny.

V rokoch 1914 - 1918 Veľká vojna zasiahla do tyla frontu, do každodenného života mimo bojísk a bolestne ju pocítila takmer každá domácnosť. Muži nemohli pracovať, keď bojovali na niektorom z frontov, úroda sa znížila o 50 percent a nastal hlad. Obyvateľstvo bolo odkázané na prídelový systém. Šírili sa epidémie.

Hornej Nitry sa Veľká vojna dotkla rovnako citeľne, mužskú prácu museli zastať ženy a deti, každý utŕžený halier mal cenu zlata.

A tu začína svoje rozprávanie špeciálne podujatie Keď vojna bola, ktoré hornonitrianski múzejníci pripravili v rámci aktivít celoeurópskeho projektu Noc múzeí 2018. Multimediálna prezentácia dokladov tradičného odievania spolu s rozprávaním a piesňami Folklórnej skupiny Košovan v sobotu 19. mája 2018 od 20. h prezradí, čo dedinské ženy nosili na roboty, čo na jarmok, ako sa obliekali dievčence a ako žili rodiny bez svojich otcov, bratov, starých otcov, ujov i snúbencov.

Hlavné menu