Vianoce v múzeu 2019

Iné akcie
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
Od do

Onedlho opäť nadíde najobľúbenejšie a najsviatočnejšie obdobie roka.  Tradície Vianoc sa formovali niekoľko storočí, takisto ako i vianočné  symboly, spájajúce v sebe prvky viacerých kultúr. Ich spoznanie, ako  i nahliadnutie do sveta tradičných materiálov, ktoré oddávna sprevádzali  našich predkov pri vytváraní nielen úžitkových, ale aj dekoratívnych  predmetov zachytávajúcich magické čaro sviatkov ponúka cyklus  tematických podujatí. Zaujímavé poznatky spolu s tvorbou originálnych  ozdôb spájajúcich v sebe dušu tradície s nápaditou modernosťou, a to  všetko v nezameniteľnej, príjemnej atmosfére, prinesie Hornonitrianske  múzeum v Prievidzi pre všetky vekové kategórie. Pre žiacke kolektívy sa podujatia budú konať od pondelka 9. decembra 2019 do piatku 13. decembra 2019 v čase od 8. do 15. hodiny v priestoroch Hornonitrianskeho múzea na Košovskej ceste 9.

9. 12. Papierový pondelok

Na prvý pohľad celkom obyčajný materiál, avšak vo všestrannosti jeho  kreatívneho využitia sa mu dá len ťažko konkurovať. Z papiera sa dajú  vytvoriť prekrásne ozdoby i dekorácie, no prvé vianočné podujatie  upriami pozornosť na históriu a vývoj vianočných a novoročných  pozdravov. Poskytne porovnanie motívov i dizajnu prianí od 19. storočia  až po tie dnešné, sofistikované. A nakoniec, pondelkové pozdravy  vlastnoručne vyrobené z viacerých druhov papiera v kombinácii s ďalšími  netradičnými prvkami, nesúce v sebe punc originality i atmosféru Vianoc,  zaručene potešia každého adresáta.

10. 12. Utešený utorok 

Jedným z najvýraznejších a najkrajších symbolov koncoročných sviatkov  je vianočný stromček. Aké boli jeho podoby v jednotlivých obdobiach  minulosti, ako vyzerali ozdoby, ktorými sa dekoroval, aké mali tvary,  námety i z akého materiálu sa kedysi vytvárali, to všetko je obrazom  našej kultúrnej identity. Ako sa z jednoduchých zelených vetvičiek počas  stáročí stal dominantný atribút Vianoc, utešene, od hlavy až po päty  ozdobený stromček, sa dozvedia návštevníci utorkového podujatia,  z ktorého si odnesú vyrobenú magnetku alebo ozdobu, pravdaže,  s vianočným motívom.

11. 12. Slamená streda

K obľúbeným materiálom so širokým využitím v tradičnom  prostredí na celom Slovensku patrila slama. Či už ako krytina, izolácia,  či vo forme úžitkových predmetov alebo rôznych zvykoslovných  a dekoratívnych prvkov, v multifunkčnosti hrala prím. Účastníci  stredajšieho podujatia sa v interaktívnej prezentácii dozvedia o  výrobných technikách i vzhľade a tvaroch širokého sortimentu klasických  slamených ozdôb. V tvorivej časti slama poskytne využitie na vytvorenie  symbolov Vianoc - hviezdy, anjelika alebo vianočného stromčeka, kde sa vezmú pri výbere motívu do úvahy možné manuálne zručnosti jednotlivých  vekových kategórií žiakov.

12. 12. Šúpoľový štvrtok

Šúpolie sú listy obklopujúce kukuričný klas. V suchom stave sú  stabilné a pevné, no po zvlhčení sa stávajú veľmi tvárnym materiálom,  nachádzajúcim uplatnenie v úžitkovej i dekoratívnej tvorbe. Hoci má  výroba zo šúpolia na Slovensku nie dlhú históriu, druhová rozmanitosť  výrobkov je ďalekosiahla. K najznámejším šúpoľovým ozdobám patria  ikonické šúpolienky. Vytvárali ich predošlé generácie a ich popularita  pretrvala dodnes, čoho dôkazom budú i štvrtkové vianočné dielničky,  v ktorých sa prepojí námet z betlehema s fantáziou a remeselným  fortieľom našich predkov.

13. 12. Perníkový piatok

Sladká vôňa medového cesta sprevádza človeka už po tisícročia.  Nečudo, že sa chutné medovníčky, či perníčky, v podobe ako ich poznáme  dnes, stali navždy predzvesťou blížiacich sa sviatkov. Nie je to len  sladkosť, je to výnimočné pečivo, z ktorého sa dajú formovať tie  najrozmanitejšie tvary ašpirujúce na umelecké diela. Posledné vianočné  podujatie pripravené pre žiacke kolektívy nazrie do zaujímavej histórie  medovníkov, pomocou ktorej návštevníci bližšie spoznajú unikátne cesto  i jeho rôzne podoby aj vďaka vlastnoručne vyrobeným a vyzdobeným voňavým  perníčkom.

Pripravené tvorivé činnosti sú variabilné od 5 rokov vyššie.

Dĺžka trvania podujatí pre školské kolektívy: 60 minút

Vstupné: 1 €

Účasť organizovaných skupín je potrebné vopred nahlásiť: 046/542 30 54, info@muzeumpd.sk.

 

Odporúčané akcie