Jan Kryl brat Karla Kryla

Koncerty
Nový Woodstock Prievidza
1.3.2014 - 20:00

Jan Kryl sa narodil 12. 3. 1947 v Kroměříži, kde sa jeho rodičia presťahovali z Nového Jičína. O tri roky neskôr,
v rámci “znárodňovania”, súdruhovia rozbili tlačiareň, cez ktorú Janov starý otec a otec od dvadsiatych rokov dávali ľuďom diela Čapkove, Halasove a radu iných českých literárnych velikánov. V roku 1957 sa rodina spolu s Janovým bratom Karlom a sestrou vrátila z Kroměříža, kde mala kvôli komunistickým čistkám povesť nepohodlných podnikateľov, späť do Nového Jičína. Tam žije Jan so svojou rodinou dodnes.
Vo vlastnom náklade vydal dve básnické zbierky En passant a
In medias res a niekoľko nahrávok svojich piesní. Od roku 1997 prednáša verejne svoje básne a 21. augusta 1998 začal koncertovať v programe NOStalgie s Krylem v hoteli Ogar v Luhačoviciach. To ho pozval pesničkár Pepa Nos a jedno vystúpenie prerástlo do celého seriálu koncertov. Aj keď za krátky čas získal v početnom obecenstve obdiv a úspech, nejde mu o slávu a popularitu. Ide mu o to, ako sám hovorí, aby sa poslucháči pri jeho vystúpeniach zamysleli. So svojou skromnosťou nechce pokaziť niečo, čo začal jeho dedo, potom otec a brat Karel. Kto sa však začíta do jeho veršov a započúva do jeho piesní musí uznať, že menu Kryl rozhodne hanbu nerobí.
Na pódium príde muž s gitarou. Vyzerá takmer ako Karel Kryl, má rovnaký hlas ako Karel Kryl a spieva podobné piesne ako slávny pesničkár Karel Kryl. Na požiadanie zahrá a zaspieva aj niektorú známu Karlovu pieseň, napríklad Anděla. Je to šesťdesiatjedenročný Jan, Karlov brat.
Sám hovorí: “Nechcel som zneužívať, že som brat Karla Kryla. Všade som hovoril, že som Jan Kryl, ktorý mal brata Karla, nie naopak. Preto som začal zhudobňovať svoje texty a tie hrám ľuďom.”

Odporúčané akcie