Múzeum tradičných remesiel Bencovje grunt - Bojnice

Adresa: 34 Hviezdoslavova 972 01
Telefón: 0911 878 717

Aktuálne akcie

Popis

Vitajte vo svete, ktorý už na mnohých miestach dávno skončil a navždy   zanikol. Vstúpte starou drevenou bránou na Bencovje grunt do príbytku,   história ktorého siaha do stredoveku. Vitajte v starých časoch, ktoré   kupodivu ešte celkom nezanikli…

Ak by Vám niekto zaviazal oči a doviedol na Bencovje grunt, sotva by   ste poznali, že ste v modernom 21. storočí. Zákutie s malým obytným   domčekom je ukryté v bočnej Hviezdoslavovej ulici č. 34 (pôvodne   Pivárskej), v historickom Starom meste vnútri stredovekých hradieb, na   skok od hlavného Hurbanovho námestia a romantického Bojnického zámku.

Bencovje grunt patril rodine Štefana Bencu, ako uvádzajú zápisy v   matričných knihách z čias monarchie Rakúsko-Uhorska. Dom je dnes jednou  z  úplne posledných, ešte pôvodných tradičných stavieb, zachovaných v   uličkách starých Bojníc. Jeho história je staršia viac než 400 rokov.   Niekoľko posledných desaťročí v ňom nikto nebýval a tak pomaly chátral…

Po kompletnej rekonštrukcii, ktorá trvala 3 roky, v lete 2020 s   radosťou otvárame dvere Bencovje gruntu, aby sme mohli zdieľať nevšednú   atmosféru ukrytú za stáročnými stenami tohto výnimočného a tak  malebného  miesta. Našou snahou je zachovať a prezentovať aj tradičné  ľudové  výrobky, v minulosti bežne používané predmety v domácnosti –  vyrobené z  hliny, dreva, kovu, prútia, ľanu, ktoré odzrkadľujú zručnosť  a zmysel  pre krásu starých remeselných majstrov. Preto v logu nájdete  aj slová  Múzeum remesiel.

Príďte sa k nám posadiť na starú drevenú lavicu, spomaľte,   občerstvite sa tým, čo sme pre Vás pripravili (vždy podľa aktuálnej   dennej ponuky: osviežujúce nápoje, u nás na Bencovje grunte vytvorené a   napečené domáce dobroty, výrobky od malých slovenských farmárov).  Užite  si vzácny Genius loci tohto pozabudnutého kúta Bojníc, obrazu  starého  sveta, ktorý už na mnohých miestach úplne zanikol. Tu nie.  Vitajte u nás  srdečne. "

Súčasťou domu Bencovje grunt je aj pôvodná vyše 400-ročná tufová pivnica, v ktorej robíme riadené vínne degustácie.

rok 2022

* spoločenské podujatia (Vaša oslava, firemná akcia, degustácia vín…)
– volajte prosím vopred na upresnenie detailov mobil 0911 878 717

január, február, marec
* otvorené po predchádzajúcej dohode
* kreatívne maľovanie keramiky (minimálny počet 4 osoby)
– volajte prosím aspoň 2 dni vopred mobil 0911 878 717
apríl, máj, jún
* Veľká noc 4 dni 15.-18.4. otvorené 13.00 – 18.00 hod.
* otvorené každý víkend 13.00 – 18.00 hod.
júl, august
* otvorené denne 13.00 – 18.00 hod.
september, október
* otvorené každý víkend 13.00 – 18.00 hod.
november, december
* otvorené po predchádzajúcej dohode
* kreatívne maľovanie keramiky (minimálny počet 4 osoby)
– volajte prosím aspoň 2 dni vopred mobil 0911 878 717

Tešíme sa na Vašu návštevu 

Fotogaléria

Mapa

Podobné miesta