Kvalifikácia o postup na ME 2020 vo vodnom pole mužov

Šport
Národné centrum vodného póla - kúpalisko Nováky
-

Naši vodní pólisti sa pokúsia o postup na januárové ME 2020. V  Národnom centre vodného póla v Novákoch na nich na kvalifikačnom turnaji  čakajú výbery Bieloruska, Ukrajiny a Francúzska. Na šampionát do  Budapešti (12. až 26. januára) postúpia prvé dva tímy z tejto skupiny.
Slovensko sa rozhodlo nakoniec zorganizovať kvalifikačnú skupinu v  Novákoch. Ako organizátor mali právo určiť poradie zápasov. "Francúzi  budú najťažší súper, aj preto sme si ich vybrali až do tretieho zápasu.  Bielorusko a Ukrajina sú pre nás neznáme tímy. Nezostáva nám nič iné,  len ich zdolať. Verím, že to tak bude," povedal na dnešnej tlačovej  konferencii v Bratislave tréner Peter Nižný.
Vodnopólová reprezentácia sa naposledy stretla v príprave na konci  januára tohto roka. "Chcel som sa pripravovať každý mesiac, ale rozpočet  nám to nedovolil. Teraz máme na prípravu pár dní, kvalifikáciu musíme  zvládnuť. Čaká nás trojzápas, nebude to ľahké. Ale podmienky majú všetci  rovnaké. Sme doma a to chceme využiť. Najlepšie by bolo postúpiť z  prvého miesta, pretože žreb na ME by k nám bol milosrdnejší. Verím, že  sa to podarí," dodal Nižný.

V tíme je deväť legionárov, šiesti z francúzskej ligy, po jednom z  rakúskej, chorvátskej a nemeckej a deväť hráčov z domácej vodnopólovej  Pharma group extraligy: "Chalani, ktorí hrajú vo Francúzsku, sú tam len  pár týždňov. Veľa informácií o nich nemám. Ostatných poznám dlhé roky.  Mužstvo je zložené na 90 percent z toho, čo sme mali k dispozícii na  uplynulých ME. Viem, čoho sú schopní," uviedol Nižný. Nášmu výberu bude  chýbať center Lukáš Ďurík, ktorý patril medzi najväčšie opory. Hráč CN  Barcelona totiž dostal ponuku na španielske občianstvo a chce ju využiť.

Kapitánom tímu bude Juraj Zaťovič, ktorý sa rozlúčil s reprezentáciou  na ostatných ME v španielskej Barcelone a to pred zápasom o 13.miesto  Gruzínsko- Slovensko, ale turnaj v Novákoch po rozhovore s trénermi ešte  odohrá: "Bolo to jednoduché rozhodnutie. Tréneri ma požiadali, či by  som neodohral tento turnaj. Povedal som, že do toho idem. Budeme hrať  doma, aj toto pri mojom rozhodovaní zavážilo. Urobím všetko, aby sme sa  dostali na ME."

Náš ,, Dzindzo "  verí, že Slovensko na turnaji zvládne prvé dve  stretnutia, aby sa o prvé miesto mohlo pobiť v závere turnaja s  Francúzskom. "Bielorusi a Ukrajinci hrajú fyzicky náročné pólo, ale nie  sú tak takticky vyspelí ako my. Ale sme favoriti a verím, že proti obom  podáme výkon, aký vieme. Proti Francúzom by to mala byť čerešnička na  torte," uzavrel Zaťovič.  
     
      Nominácia SR na kvalifikačný turnaj ME 2020:
      Hoferica Tomáš (Reims, Fr.), Kolárik Martin (Paríž, Fr.), Laciak  Martin (HOZKE), Bielik Tomáš (Reims, Fr.), Zaťovič, Juraj (KVPNO), Baláž  Samuel (Reims, Fr.), Čaraj Matej (Reims, Fr.) Mikloda Miroslav (HOZKE),  Baran Samuel (SPUPR), Tkáč Marek (Aix en Provence, Fr.), Zareva Andrej  (HOZKE), Kováčik Andrej (KVPNO), Mitruk Adam (Viedeň, Rak.), Pieter  Radovan (KVPPN), Molnár Marek (Berlín, Nem.), Veterník Daniel (KVPNO),  Tkáč Patrik (VPMBA), Tkáč Maroš (Rijeka, Chor.).    
 Tréner: Peter Nižný.
     
      Program turnaja:

      piatok 11. októbra
      17.30 h Francúzsko - Ukrajina
      19.00 h Slovensko - Bielorusko
     
      sobota 12. októbra
      17.00 h Bielorusko  - Francúzsko
      18.30 h Slovensko - Ukrajina
     
      nedeľa 13. októbra
      10.00 h Ukrajina - Bielorusko
      11.30 h Slovensko - Francúzsko

Odporúčané akcie