Okresný úrad Prievidza vyhlásil vo štvrtok dopoludnia na území okresu Prievidza mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov

20.3.2024
Okresný úrad Prievidza vyhlásil vo štvrtok dopoludnia na území okresu Prievidza mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov
medveď

AKTUALIZÁCIA 21:3.2024 - 17:45 : HLIADKY V TERÉNE: Okresy vyhlásili pre medvede mimoriadnu situáciu

Okresný úrad (OÚ) Prievidza vyhlásil vo štvrtok dopoludnia na území  okresu Prievidza mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov.  Pre TASR to potvrdil prednosta OÚ Trenčín Peter Parák.

V súvislosti so zvýšeným výskytom medveďa hnedého na základe odporúčania  krízového štábu, naopak, mimoriadnu situáciu nevyhlásili v okresoch  Partizánske a Považská Bystrica, ktoré vláda SR označila za rizikové.        

"Jednotlivé krízové štáby navrhli prednostom okresných úradov prijať  rôzne typy opatrení. Napríklad zvýšiť hliadkovú činnosť v rizikových  oblastiach, zabezpečiť výjazdové skupiny, ktoré by určili mieru  ohrozenia konkrétnymi jedincami, či zabezpečiť fotopasce v exponovaných  miestach," doplnil tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.


Vo viacerých lokalitách by sa pre výskyt synantropných medveďov mohla  vyhlásiť mimoriadna situácia. Vláda v stredu uložila ministrovi vnútra  Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD), aby zabezpečil zvolanie krízových  štábov na jednotlivých okresných úradoch.

Rizikovými okresmi sú Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva,  Kežmarok, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok,  Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom,  Zvolen a Považská Bystrica.

Nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je podľa  ministerstva životného prostredia dôsledkom synantropizácie veľkého  počtu jedincov v rizikových oblastiach. "Rizikové oblasti sú určované  na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období  najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov  medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v  extraviláne," ozrejmilo.

V týchto okresoch má minister životného prostredia Tomáš Taraba  (nominant SNS) podľa materiálu zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti  Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Šutaj Eštok má tiež zabezpečiť  zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné  materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.

"V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na  zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie  následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd," uviedol envirorezort.

Ďalšie správy