Foto: Aj v Prievidzi bolo dnes vidieť polárnu žiaru

5.11.2023
Foto: Aj v Prievidzi bolo dnes vidieť polárnu žiaru

V noci z nedele na pondelok bolo možné z územia Slovenska pozorovať polárnu žiaru.

Jav je viditeľný najmä nad severným obzorom, fotograficky sa dá rozoznať červenou a zelenou farbou. Súčasná polárna žiara je dôsledkom priameho zásahu Zeme oblakom nabitých častíc zo Slnka, ktorý bol uvoľnený 3. novembra v dopoludňajších hodinách (video oblaku mieriaceho k Zemi nájdete tu - ide o záber z kozmického slnečného teleskopu SOHO, Slnko je zakryté terčom, okolo je medzi a do všetkých smerov šíriaci sa oblak: https://spaceweather.com/images2023/03nov23/halocme.gif

Ako dlho budú polárne žiary pozorovateľné, sa nedá odhadnúť. Všetko závisí od vlastností slnečného vetra, ktorý k nám po tomto impakte prúdi. Vedci sa ale domnievajú, že zvýšená geomagnetická aktivita potrvá dokonca až do 10. novembra, kedy sa v občasných intervaloch môžu objaviť aj ďalšie polárne žiary aj nad českým a slovenským obzorom. Pravdepodobne budú viditeľné iba fotograficky. Ideálne je sledovať tzv. aurorálne monitory a podľa nich odhadnúť, či je alebo nie je žiara vidieť aj od nás.

Nad viacerými časťami Slovenska je aj dnes (nedeľa) viditeľná polárna žiara, upozornil SHMÚ. Od začiatku roka sa polárna žiara z územia Slovenska  pozorovala už niekoľkokrát. Dôvodom je narastajúca aktivita Slnka, ktoré  sa blíži do maxima svojho 11-ročného cyklu.

Jav sa obvykle vyskytuje v polárnych oblastiach, no niekedy vzniká aj  bližšie k rovníku. Ide o prípady, keď Zem zasiahne silná geomagnetická  búrka vytvorená pri slnečnej erupcii. 

„Vyvrhnutá plazma z erupcie sa pohybovala rýchlosťou takmer 3,2 milióna kilometrov za hodinu smerom k Zemi,“ uviedol Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) o geomagnetickej búrke, ktorá Zem zasiahla v nedeľu večer nášho času.

Na 5-stupňovej škále mala hodnotu 4. To značí vážny či kritický stav (narušenie vysokofrekvenčnej rádiovej komunikácie).

Admin stránky Severe Weather Slovakia napísal "Ešte  podotknem že táto polárna žiara vznikla vysunutím CME čiže (coronal  mass ejektion) kedy na slnku nastala erupcia a vysunula túto nádheru.  Ďalšie polárne žiare sú možné od zajtrajška až po stredu, ale väčšia  šanca je, že v pondelok večer približne medzi 17:30 až 19:00, vlastne po  zotmení môže nastať rovnaká situácia  keďže ďalšie polárne žiare bude možno pozorovať už nie erupciou, ale k  našej zemi je otočená totižto koronarná diera na slnku a tak prúdi veľmi  silný slnečný vietor a ten bude poháňať polárnu žiaru."

Hlavná foto: Dodo M., Foto vo foto galérii MichalĎalšie správy