Ako položiť dlažbu

22.2.2022
Ako položiť dlažbu

Dlažba stále patrí medzi veľmi obľúbené typy podláh. Jej prednosťou je predovšetkým vysoká odolnosť a jednoduchá údržba. Naviac sa vďaka stále dostupnejšiemu podlahovému vykurovaniu podarilo odstrániť aj tú najväčšiu nevýhodu, a to že bývala na dotyk studená. Niet tak divu, že dnes nájdete dlažby v kuchyniach, kúpeľniach, ale aj chodbách.

Náklady a realizácia položenia dlažby

Kvalitné a odolné dlaždice patria medzi najnákladnejšie druhy podlahových krytín. Veľa ľudí totiž zabúda do nákladov započítať okrem dlažby aj lepidlo, prípadnú stierku alebo potrebné náradie, prípadne poplatky na jeho požičanie. Na nič také nezabudnite, aby vás uprostred práce nič nezaskočilo.

Drobnou nevýhodou je potom aj náročnosť vlastného položenia dlažby, pretože sa človek musí pohrať s každou dlaždicou, aby bola v rovine. Najmä pri moderných veľkoformátových dlažbách sa môže ľahko stať, že vám dlaždica utečie o pár stotiniek a výsledok nebude pôsobiť ani esteticky, ani príjemne pri chôdzi. Ako pri pokladaní dlažby postupovať?

Ako teda na správne položenie dlažby?

Najprv je vhodné si pripraviť potrebný materiál a náradie. Okrem dlažby, škárovacej hmoty, penetrácie a lepidla, je nutnosťou veľká (respektíve dlhá) vodováha, nerezová stierka, plastové škárovacie kríže, prípadne dištančné klipy. Ďalej budete potrebovať rezačku na dlažbu a stierku na škárovanie.

Príprava podkladu

Najskôr je dôležité si dokonalo pripraviť podklad. Ten musí byť rovný a odmastený, zároveň je vhodné ho napenetrovať. V prípade nerovností je potrebné plochu, aspoň lokálne, vystierkovať, kvôli vyrovnaniu podkladu. Nespoliehajte sa na lepidlo. To nie je na to určené.

Rozloženie položenia vrátane škárovania

Pred vlastným položením dlažby je nutné si vopred premyslieť uloženie jednotlivých dlaždíc a smer jednotlivých škár, aby výsledok vyzeral naozaj fantasticky.

So samotným pokladaním potom začínajte od najzadnejšieho rohu miestnosti smerom ku vchodu, kde s pokladaním skončíte.

Samotné položenie

Dnešné lepidlá sú nanášané na podklad plošne v tenkej vrstve a roztierané pomocou stierky. Nanášanie tak už nie je takzvane na buchty, ako to bolo v minulosti. Dlaždice potom pokladajte na rozotretú vrstvu lepidla a neustále kontrolujte, aby boli dlaždice vo vodováhe. Tú potom skúšajte v rôznych smeroch.

Medzi dlaždicami nezabúdajte na škáry, s ktorých vymedzením vám pomôžu buď škárovacie kríže alebo dištančné klipy. Škáry sú dôležité kvôli rozpínaniu dlaždíc pri rôznych teplotách a rozdielnej vlhkosti. Rozpínavosť je najvýraznejšia predovšetkým pri keramickej dlažbe.

Po položení každej dlaždice nezabudnite očistiť jej lícovú stranu, pretože čistenie lepidla po jeho zaschnutí je veľmi náročné.

Vždy začínajte s pokladaním celých dlaždíc, narezané pokladajte až potom. Na presné rezy potrebujete ostrú rezačku.

Škárovanie dlažby

Po zaschnutí lepidla je potrebné dlažbu ešte vyškárovať. Najskôr vyberte škárovacie kríže a prípadne prelepte dlažbu ochrannou páskou. Vyhnete sa tak náročnému čisteniu. S pomocou filcovej stierky nanášajte namiešanú škárovaciu hmotu do škár a poriadne uhlaďte. Hmota potrebuje na zaschnutie svoj čas, takže na dlažbu opäť nevstupujte.

 Zdroj obrázku: SimoneN / Shutterstock.com

Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
2829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678