Ako sa správať v prírode počas pandémie koronavírusu podľa prof. Vladimíra Krčméryho

6.4.2020
Ako sa správať v prírode počas pandémie koronavírusu podľa prof. Vladimíra Krčméryho
koronavírus

Viete ako sa chovať v prírode počas pandémie? 

Rádiožurnál sa pýtal epidemiológa člena ústredného krízového štábu prof. Vladimíra Krčméryho:

Príroda  je liekom. To znamená, že čím viac je človek na slnku, tým viac sa mu  aktivuje provitamín D na vitamín D a tým viac rastie jeho  obranyschopnosť, pretože na imunitu proti infekciám sú najdôležitejšie  dva vitamíny C a D. A ten D je v tých jarných a jesenných mesiacoch  úplne najdôležitejší, pretože 80% obyvateľstva Slovenska má oproti norme  výrazne zníženú hladinu vitamínu D. Takže keď je pekné počasie a idete  von, to je to úžasné, je to fantastické. 

Keď som v domácej karanténe, tak vtedy by som mal byť doma. Tzn. doma v izbe, na balkóne, v záhradke, na dvore, ale doma.  Ak bývam v domácnosti s 20 ďalšími ľuďmi, tak musím bohužiaľ byť v izbe  a jediný môj kontakt s prírodou je, že si otvorím na niekoľko hodín  denne na slnku okno.

Ale pokiaľ nemám takúto prísnu karanténu, nemusím byť zavretý v izbe a pokiaľ nemám karanténu, nemusím byť samozrejme ani zavretý na dvore.

Tzn.  tí, čo majú prísnu karanténu, tzn. že sú pozitívni alebo teda tú  voľnejšiu, že boli prepustení po negatívnom testovaní, ale ešte nejaký  čas majú byť v karanténe, alebo boli v nejakom kontakte, sedia doma.

Ak nie sú ľudia v karanténe, tak nie je žiadna prekážka, aby čím viacej boli von. Ak dodržia určité pravidlá.

Ja  znova upozorňujem, že teraz platí výnimočný stav. Toto nie je  dovolenka. Tým nechcem povedať, že všetci, čo máme teraz home office  máme ísť húfne do lesov, na lúky a k jazerám, piknikovať a stretávať  sa…. Naopak. Obmedzte kontakty na minimum. Ale aktívny pohyb v prírode  je prospešný.

Pripomeňme si aj stanovisko Úradu verejného  zdravotníctva (D. Račková). ÚVZ vyzýva verejnosť na zodpovedné  správanie. Žiadame ľudí, aby v aktuálnej situácii, keď sa štát mnohými  opatreniami snaží zmierniť riziko šírenia nákazy obmedzili mobilitu mimo  bydliska na nevyhnutnú mieru.


Pán profesor v čom nám môže pomôcť čerstvý vzduch

Po  prvé vonku v prírode je celkom logicky, že ste na čerstvom vzduchu.  Takže máte oveľa nižšiu koncentráciu akýchkoľvek patogénov. A nielen  koronavirusu. Ďalšia výhoda je, že tá koncentrácia ľudí v prírode je  ďaleko menšia ako v obchodných domoch, supermarketoch, na ulici….


Čo znamená byť na slnku pre naše zdravie? Stačí teda stáť na slnku a opaľovať sa a brať zo slnka vitamín D?

Jeden  zo základných prvkov upevňovania imunity nie je len tých 30 minút  pobytu na Slnku. Ale aj min. 20-30 minút pohybu. A tento pohyb je  ideálny, ak je vo voľnej prírode. Úplne najlepší pohyb, ktorý lekári  odporúčajú, nie je box ani nejaký iný silový šport. Ale chôdza v málo exponovanom teréne, bicyklovanie, turistika. Toto má veľmi blahodarné účinky na imunitný systém, okrem toho slnka.  Čiže v prírode môžete byť kvôli pohybu aj vtedy, keď nesvieti slnko. Aj  vtedy, keď je zlé počasie. Aj vtedy je akýkoľvek pohyb od 20-30 minút  denne vítaný.


Čo keď  stretneme turistov na turistických chodníkoch? Máme sa im zďaleka vyhnúť  alebo aspoň na pár metrov ich obísť? Dať si poprípade rúško? Sú v  horách rúška povinné alebo nie?

Viete,  jedna vec je, že to nariadenie povinne nosiť rúška keď je človek medzi  ľuďmi vzniklo a má svoju logiku a treba ho dodržať.  

Žiadne  nariadenie, hoci sebe lepšie, však nemôže vystihnúť nejaké špecifické  situácie. Predpis, ktorý je, máme zachovávať tam, kde môžeme stretnúť  ľudí. Kde je koncentrácia ľudí. Takže ja to vidím tak, že keď idem po  lesnom chodníku a idem s niekým koho poznám a viem, že ani nebol v  zahraničí, poprípade žijem s ním v dome, poznám ho a je zdravý, nejaví  žiadne príznaky ochorenia, tak ten zmysel tej rúšky tam je taký  nadbytočný. Či ju máte alebo nemáte…

Problém je, keď je veľká skupina alebo stretávate ľudí, ktorých nepoznáte. A tam musíte očakávať, aj v lese, aj v horách, otázku. Ako ďalej na  najbližšiu chatu? Kam teraz? a pod… A to už je rozhovor. To už je dialóg  a tam už je riziko. Tak tam, vtedy, ak vidíte, že sa približujú neznámi  ľudia a nedajbože je ich viac, tak tam by som si nasadil rúšku.

Treba vyhľadávať tiché miesta, kam nechodia ľudia.

Ak bicyklujem a teda najmä sám, tak tá rúška nemá význam. Pred čerstvým vzduchom sa nepotrebujem nijak chrániť. Naopak. 

Ale  ak prídem k studničke a je tam 10 ďalších cyklistov, alebo sa zastavím  na nejakej občerstvovačke a nie som sám, je tam 20 neznámych ľudí, tak  toto je to, čo nechceme. To je miesto, kde musíme mať rúšku. 

Boli by sme však neradi, ak by sa organizovali nejaké pikniky, stretnutia, to je to posledné čo treba….


Máte bohaté skúsenosti s bojom proti rôznym vírusom. Je vôbec nejaký návod na porazenie epidémie?

Každú  epidémiu sa vždy podarilo poraziť vtedy, keď sa okrem tých dôležitých  represívnych predpisov, ktoré sú potrebné, zapojil aj taký ten zdravý  rozum. 

Pýtajme sa sami seba.  Sú to ľudia známi? Neznámi? Javia príznaky? Majú cestovateľskú  anamnézu? Vrátil sa niekto z nich z postihnutých krajín? Z Rakúska,  Talianska? 

Čiže takéto 3  otázky, keď si tak dám a môžem si na ne odpovedať NIE, tak vtedy sa mi  bude ľahšie rozhodovať, či v tej prírode potrebujem rúšku alebo nie. Ale  môžem vám povedať z tej praktickej stránky, vo voľnej prírode  stretávate ľudí, ktorí sa pohybujú, behajú, jazdia na bicykli, takže tam  nevidím žiaden taký závažný problém.


Pán  profesor, možno niektorí majú už až také prehnané starosti, keď idú do  prírody, napr. sadneme si na turistickú lavičku, posed, môžu sa aj tam  objaviť baktérie, vírusy? Máme si dávať pozor na takéto miesta?

Viete  je veľmi nepravdepodobné, aby ste sa nakazili z nejakej lesnej  studničky alebo z nejakého posedu. Pretože ten vírus vo vonkajšom  prostredí, on síce prežíva, ale on sa nemnoží. A on sa len vtedy stane  patogénnym a nebezpečným, keď vy si ho sami vlastnými rukami vložíte do  nosa alebo do úst . Takže ak sedím na nejakom posede, lavičke a ja si s  tými rukami nejdem potom do úst, tak vtedy kontaminácia nehrozí. Takisto  v studenej vode tých studničiek (voda má okolo 10 C) majú vírusy a  baktérie extrémne nepriaznivé prostredie. Takže tam hynú.

Ja  by som v tejto veci znova zapojil zdravý rozum. A keď sa vrátim domov,  predtým, ako si chytím nos, ústa, atď… tak si umyjem poriadne ruky.


Aké zásady odporučíme poslucháčom pri jedení v prírode?

Pokiaľ  jeme v prírode, tak nič nám nebráni. Máme jednorazové servítky alebo  utierky napustené s dezinfekčným roztokom. Matky to poznajú. Ak idem  rukami do úst niečím iným, ako je potrava, ktorú som si doniesol, ktorú  poznám, ktorá je ešte tepelne spracovaná, opäť platí, že si predtým ruky  vydezinfikujem.

Ak sa chytám  infraštruktúry naokolo, autobus, lavičky… Stoly, pri ktorých mohol  sedieť predtým niekto iný… Tak predtým ako idem jesť, si utriem ruky  dezinfekčným prostriedkom a vtedy to riziko je naozaj minimálne.


Keď si umývame ruky v studničkách alebo si naberáme vodu, nemôžeme tie studničky tiež kontaminovať?

Nie.  Nemôžeme. Pretože ten vírus, preňho je úplne ideálne miesto ústna  dutina, nosová sliznica a pľúca. On aj u nás, keď je len na koži,  zvonku, tak on nieje patogénny. Aj napríklad ak sa napijete vody, ktorá  by bola plná vírusov, tak tá voda ide do žalúdka a žalúdočné kyseliny  vírus zabijú. Vodu predsa nevdychujeme, teda tam ozaj toto nebezpečie  nehrozí.

Tá prírodná voda má  vždy do desať stupňov. To je pre väčšinu mikroorganizmov pomerne  nepriaznivé a prenos pitím pitnou vodou vírusu doteraz nebol dokázaný.  Je nepoznám jediný prípad, ktorý by bol dokázaný. Samozrejme v medicíne  je všetko možné. Teoreticky nemôžte nič vylúčiť. Ale ak natrafíte na  pacienta, ktorý je veľmi úzkostlivý, môže sa stať, že zomrie od hladu a  od smädu, pretože sa bude báť zobrať čokoľvek. Ale prosím.

Ak  teda chceme byť naozaj veľmi prísni, tak predsa nič nám nebráni doniesť  si do prírody horúci čaj. Tam, so sebou. Tie horúce nápoje, tie sú pre  vírusy krajne nepriaznivé. Zväčša smrteľné. Všetko, čo je nad 40 stupňov  je zvyčajne pre tieto vírusy smrtiace. Takže tam je toto nebezpečenstvo  minimálne. Ideálne je, ak ten čaj nepijem z termosky alebo pohára, z  ktorého pilo predtým 20 ľudí. Takže ten zdravý rozum treba vždy do toho  zapojiť.

Vypočujte si podcast reportáže Rádiovíkend.

Celý rozhovor Ladislava Eliáša s prof. Krčmérym: Opatrenia v prírode v čase koronavírusu

Rozhovor  s prof. Krčmérym zhruba od 30. minúty. 

Zdroj: restartnisa.sk

Ďalšie správy