Quantcast

Bojnice: O ťažko zranenú samicu rysa z Podhradia sa starajú v bojnickej zoo

13.1.2021
Bojnice: O ťažko zranenú samicu rysa z Podhradia sa starajú v bojnickej zoo

Bojnická zoo sa snaží o záchranu rysov už dlhšie. So zranenými rysmi sa stretáva pomerne často.

Ošetrovatelia z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach sa starajú o  ťažko zranenú samicu rysa ostrovida. Samicu, ktorá pochádza z okolia  Podhradia (okres Prievidza), našli v susednej obci Lehota pod Vtáčnikom.  Zranenie panvy utrpela pravdepodobne následkom nehody s autom či lovu.

"O tomto zranenom zvierati sme mali informácie niekoľko dní, rys bol  pozorovaný aj natočený miestnymi obyvateľmi v extraviláne obce  Podhradie. Nás následne o niekoľko dní kontaktovali policajti z Novák,  že zranené zviera sa nachádza v dome v Lehote pod Vtáčnikom a nevedia,  čo to je," načrtol vedúci zoologického odboru bojnickej zoo Branislav Tám.

Ošetrovatelia zo zoo podľa neho už vedeli, že ide zrejme o zraneného  rysa, keďže predpokladali, že keď sa niekoľko dní potuloval v  extraviláne obce a je zranený, stiahne sa nižšie k ľuďom a skúsi niečo  uloviť alebo tam príde jednoducho zomrieť. "Vždy, keď je zranený rys v  intraviláne obce, znamená to, že už ide o hodiny a že ho treba okamžite  zachraňovať. Preto vždy žiadame ľudí, aby kontaktovali Štátnu ochranu  prírody SR, pokiaľ takéto zviera niekde uvidia, aby sme mohli čím skôr  zasiahnuť, lebo v týchto prípadoch ide o hodiny," ozrejmil.

Samica rysa, ktorá má podľa odhadu odborníkov dva až tri roky, má  pomerne rozsiahlu zlomeninu panvy. Ide o staršie zranenie spred  niekoľkých, pravdepodobne štyroch týždňov. Zoológ predpokladá, že ide o  zrážku s autom alebo má zranenie spôsobené lovom. "V prvom rade sa  musíme sústrediť na to, aby sme zviera stabilizovali, dali ho trochu do  kondície a následne ho čaká ťažká operácia. Uvidíme, ako sa bude mať po  operácii, či to vlastne prežije a ako sa bude liečiť. Pokiaľ bude mať  trvalý hendikep, skončí u nás v zoologickej záhrade, kde máme dostatok  miesta. Pokiaľ to bude možné, budeme sa ho snažiť vypustiť naspäť do  prírody," priblížil Tám.


Bojnická zoo sa snaží o záchranu rysov už dlhšie. So zranenými rysmi sa stretáva pomerne často. "Veľké  uznanie dostávame zo zahraničia. Naše postupy a metodiky sú aplikované  do medzinárodných a národných strategických plánov na manažment rysa  ostrovida," podotkol zoológ.

Zoo bola či je zapojená i do niekoľkých medzinárodných záchranných programov. "Momentálne  funguje slovinský LIFE, kde zachraňujeme dinársku populáciu pred  vyhynutím. V minulosti sme vypúšťali rysy i vo Falckom lese v Nemecku.  Naše rysy putovali i do Česka, Francúzska i na územie Slovenska," dodal vedúci zoologického odboru.

Ďalšie správy