Quantcast

Video: Bojnická zoo bude zabezpečovať odchov sysľov

10.10.2021
Video: Bojnická zoo bude zabezpečovať odchov sysľov

V zoo pripravujú deväť výbehov na chov sysľov, ktoré budú slúžiť ako  odchovňa, šesť z nich sa bude nachádzať nad rehabilitačnou stanicou a  pôjde o základné chovné stádo.

Národná zoologická záhrada Bojnice sa zapojila do projektu LIFE syseľ.  Podieľať sa v rámci neho bude na genetickom výskume a posilňovaní  lokalít, v ktorých je tak málo sysľov, že dochádza k ich príbuzenskému  kríženiu. V zoo zriadili genetickú banku, do ktorej uložia všetky  získané vzorky od sysľov.

Zoo má v súčasnosti približne 900 vzoriek, tie by sa mali ešte rapídne  rozšíriť, informovala ďalej na svojej internetovej stránke.  

„Z každej populácie sysľa sa odoberá približne 20 vzoriek, podľa  ktorých sa určuje, či ide o zdravú populáciu. Ak je populácia zlá,  zisťujeme lokality, ktoré je potrebné zosilniť," priblížila bojnická zoo.

V zoo pripravujú deväť výbehov na chov sysľov, ktoré budú slúžiť ako  odchovňa, šesť z nich sa bude nachádzať nad rehabilitačnou stanicou a  pôjde o základné chovné stádo. „V ňom bude sústredených viac ako 50  sysľov. V základnej odchovni máme až šesť výbehov. Jeden výbeh bude  zriadený priamo v expozičnej časti zoologickej záhrady a dva samostatné  chovné priestory sa umiestnia v blízkosti kozorožcov," priblížila zoologická záhrada.

V ôsmych chovných priestoroch budú dva samce a štyri samice a v jednom menšom priestore iba jeden samec a tri samice. „Ročne  by sme mali z bojnickej zoo transportovať do voľnej prírody približne  100 sysľov. O tom, kam sysle poputujú, bude rozhodovať Štátna ochrana  prírody SR," dodala zoo.

Ďalšie správy