Quantcast

Celoročný zákaz používania pyrotechniky v Prievidzi poslanci neschválili

22.2.2021
Celoročný zákaz používania pyrotechniky v Prievidzi poslanci neschválili

S návrhom na celoročný zákaz prišiel mestský poslanec Branislav Gigac,  jeho iniciatívu však na pondelňajšom rokovaní nepodporilo dostatočné  množstvo kolegov.

Pyrotechniku budú môcť obyvatelia na území Prievidze využívať tak ako  doposiaľ. S návrhom na jej celoročný zákaz prišiel mestský poslanec  Branislav Gigac, jeho iniciatívu však na pondelňajšom rokovaní  nepodporilo dostatočné množstvo kolegov.

Ambíciou poslanca bolo prostredníctvom doplnku k príslušnej miestnej  norme celoročne obmedziť používanie pyrotechniky kategórií F2, F3, P1 a  T1 s výnimkou "detskej" pyrotechniky a ohňostroja, na ktorý je potrebný  súhlas banského úradu. Návrh spracoval v spolupráci s právnou  kanceláriou mesta. "Už samotná klasifikácia týchto pyrotechnických  výrobkov hovorí, že ich používanie predstavuje nízke, veľké a vysoké  nebezpečenstvo. To ohrozuje a poškodzuje zdravie ľudí a zvierat,  znečisťuje životné prostredie a verejné priestory, môže spôsobiť požiare  a má vplyv aj na výchovu detí," argumentoval Gigac v návrhu.

Platné všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o používaní pyrotechnických  výrobkov, ktoré vymedzuje čas a miesta na používanie pyrotechniky, je  podľa neho nedostačujúce, pyrotechniku odpaľujú ľudia aj na zakázaných  miestach a obyvatelia so súčasným stavom nie sú spokojní.

"Prijatie celoročného zákazu pyrotechniky by bolo len v deklaratívnej  rovine, nie je totiž možné, aby jeho prípadné porušenie mestskí  policajti všade kontrolovali," podotkol poslanec Michal Dobiaš.  Obdobne sa vyjadril i viceprimátor Ľuboš Jelačič, podľa ktorého by  riešením bol zákaz predaja pyrotechniky, čo je pod gesciou parlamentu.  Gigac si uvedomuje náročnosť vymožiteľnosti VZN i to, že obyvatelia ho  nemusia hneď akceptovať. "Je to postupný krok a aj pri aplikácii  obdobného VZN v meste Bratislava je dnes jasné, že zabralo a jeho  porušovanie je na ústupe," dodal.

Ďalšie správy