Quantcast

Covid automat: Okres Prievidza prešiel do červenej farby. Od pondelka stáči 14-dňový test

6.4.2021
Covid automat: Okres Prievidza prešiel do červenej farby. Od pondelka stáči 14-dňový test

V bordovej fáze by sa mohli otvoriť obchody a mohlo by sa chodiť do iných okresov, okrem čiernych.

Od budúceho pondelka (12. 4.) budú podľa COVID automatu dva okresy v  čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude  36, v červenej bude 39 okresov. Do I. stupňa varovania sa dostali dva  okresy. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.  Krajina naďalej zostáva v čiernej farbe.

"Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19  sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach,  postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19.  apríla," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Situácia na  Slovensku sa podľa ministerstva mierne zlepšuje vďaka dôslednému  dodržiavaniu opatrení zo strany verejnosti.

Vo štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom okresy Kysucké  Nové Mesto a Poprad. V treťom stupni budú okresy Bánovce nad Bebravou,  Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné,  Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo,  Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica,  Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina,  Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou,  Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Banská Štiavnica,  Bardejov, Bratislava I - IV, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec,  Kežmarok, Komárno, Košice I - IV, Košice - okolie, Levice, Liptovský  Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava,  Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov,  Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš a Žarnovica.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Nové Zámky a Zlaté Moravce.

Na Slovensku od marca pokračuje pozvoľný pokles potvrdených prípadov  COVID-19. Naďalej klesá aj počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k  covid pozitívnym resp. suspektným pacientom. Za uplynulý týždeň mali  1271 výjazdov. Pokles je badateľný naprieč krajmi.

Očkovanie v krajine podľa ministerstva plynule pokračuje. Aktuálne je  aplikovaných 1.022.654 dávok, druhú dávku už dostalo 263.913 ľudí.  Očkuje sa aj v zariadeniach sociálnych služieb. "V 74 percentách týchto zariadení je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách," spresnila Eliášová.

Do konca apríla podľa hovorkyne krajina očakáva dodanie 292.500  očkovacích dávok od spoločnosti Pfizer a Biontech, 80.400 dávok od  Moderny, 200.000 od Astra Zenecy a koncom apríla 26.400 dávok od Johnson  & Johnson.


Čo znamená bordová fáza

Ak by sa postupovalo striktne podľa Covid automatu, v bordovej fáze  by sa mohlo chodiť do prírody aj mimo okresu, okrem čiernych okresov,  ktorých hranice by ich obyvatelia nesmeli prekročiť.

Dnes sa ľudia musia pohybovať len v rámci okresu, kde žijú, výnimku  majú Košice, kde je pohyb povolený v celom meste, aj v okrese  Košice-okolie a v Bratislave, kde je pohyb povolený v celom kraji.

V bordovej fáze by sa mali otvoriť aj koncové ročníky základných  a stredných škôl, do tried by sa tak mohli vrátiť maturanti a deviataci.

Vo firmách bude práca z domu už len odporúčaná, nie nariadená, ale budú sa kontrolovať negatívne testy.

V bordovej fáze by sa mali povoliť aj bohoslužby. Budú na nich platiť  prísne pravidlá – teda najviac jedna osoba na 15 štvorcových metrov  a ľudia budú musieť mať platný negatívny test.

Bordová fáza Covid automatu povoľuje otvoriť bazény a plavárne, ale  najviac pre šesť ľudí. Posilňovne, wellness centrá či kúpele ostávajú  zatvorené. Výnimku majú len ľudia so zdravotnou indikáciou na kúpeľnú  liečbu.

Ak by sa situácia zlepšila a Slovensko by prešlo do bordovej fázy,  mohli by sa otvoriť aj obchody a obchodné centrá. Aj tu však budú  obmedzenia počtu zákazníkov. Na jedného musí byť 15 štvorcových metrov.  Stále ostanú zatvorené detské kútiky aj časti, kde sa dá sedieť. Covid  automat píše o nutnosti mať do obchodov aj nákupných centier test.

Otvoriť sa môžu aj ubytovacie zariadenia. Tie musia fungovať bez  reštaurácií a nesmú sa využívať ani spoločné priestory. V izbe môžu byť  ubytovaní len ľudia zo spoločnej domácnosti. Pri nástupe do ubytovania  treba mať negatívny test a musia sa pravidelne testovať zamestnanci.

V reštauráciách sa nič nemení ani v bordovej fáze – ostáva tak  možnosť okienkového predaja alebo rozvozu. Ešte sa nesmú otvoriť terasy.  Zakázané ostávajú oslavy, svadby, kary či večierky a rovnako konzumácia  alkoholu na verejnosti. Návštevy v nemocniciach a zariadeniach  sociálnych služieb budú aj v bordovej fáze zakázané. Povolí sa  profesionálny šport, ale bez divákov.

Otvoriť sa môžu múzeá, galérie a výstavné siene, kde môžu prebiehať  individuálne prehliadky alebo sa musia dodržiavať obmedzenia – jeden  návštevník na 15 štvorcových metrov. Aj tu bude potrebný test.


Správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy