Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

10.8.2023
Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

Pred 14 rokmi, 10. augusta 2009, došlo v Bani Handlová k najväčšej  banskej tragédii v histórii Slovenska. Vyhasli pri nej životy deviatich  baníkov a 11 záchranárov. V súvislosti s ňou, ale aj 300 ďalšími doteraz  historicky zmapovanými banskými nešťastiami na území Slovenska, bol  prijatý 10. august za pamätný deň - Deň obetí banských nešťastí  Slovenskej republiky.

Vo štvrtok 10. augusta si verejnosť pripomína tento deň, známy aj ako  Deň bielych ruží. Je spomienkou na 476 obetí, ktoré zahynuli v baniach,  ťažiacich kovy na území Slovenska.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky 26. októbra 2010 aj vďaka  podpore a iniciatíve Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska,  Slovenskej banskej komory, Slovenskej banskej spoločnosti, Odborového  zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banských miest  ako Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves,  Rožňava či Veľký Krtíš odsúhlasili návrh zákona, ktorým sa zmenil a  doplnil zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných  dňoch. Spomínaný zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011 a desiaty  augustový deň sa tak stal pamätným dňom – Dňom obetí banských nešťastí.

"Vo štvrtok položením bielych kvetov a zapálením sviečok vzdáme úctu  baníkom, ktorých život predčasne ukončili banské tragédie. Tá najťažšia,  pri ktorej zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov, sa v našom meste  stala 10. augusta 2009. Viem, že mnohí z vás si v tento deň spomenú na  svojich blízkych, priateľov, známych či neznámych - baníkov, ktorí sa už  z bane domov nevrátili. Nie je to však len o tomto dni, sviečky na  pamätníku horia častejšie, ako by sa zdalo," uviedla na sociálnej sieti primátorka Handlovej Silvia Grúberová.

Každoročne si Deň obetí banských nešťastí pripomínajú v Handlovej  zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv,  inštitúcií i verejnosť. K Pamätníku obetiam banských nešťastí na hornej  Nitre na mestskom cintoríne sa kladú vence. V kostole svätej Kataríny sa  rozozvučia zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v  podzemí. Pozostalí, verejnosť i delegácie ukladajú k Pamätníku baníkov  na Ulici 29. augusta bielu ružu.

Práve tento kvet je symbol úcty baníkom z iných miest, ktorí zahynuli  pri výkone svojho povolania na celom Slovensku. Preto nielen v  Handlovej, ale v rôznych kútoch baníckych miest kladú ľudia k baníckym  pamätníkom biele ruže. Symbol bielej farby ruže má totiž predstavovať  nevinnosť a zelené lístky sú farbou nádeje, aby sa takáto tragédia už  nikdy neopakovala.

Priemyselná ťažba uhlia v Handlovej začala v júli 1909 a ukončená bola v  septembri 2021. Počas tohto obdobia v Handlovej vyťažili 82.295.940 ton  hnedého uhlia. Stodvanásťročná história ťažby uhlia v meste bola  prínosom pre hospodárstvo celého Slovenska a ovplyvnila vývoj regiónu  hornej Nitry. Priniesla však aj najväčšiu banskú tragédiu na Slovensku.

Proces v kauze výbuchu v Bani Handlová sa začal po viac ako štyroch  rokoch od nešťastia. Prvé hlavné pojednávanie vytýčil Okresný súd v  Prievidzi na 9. septembra 2013. Obžalovaní sú traja zamestnanci  Hornonitrianskych baní Prievidza a to z prečinu všeobecného ohrozenia.  Prvý rozsudok v kauze padol v máji 2015, keď boli odsúdení na dlhoročné  tresty odňatia slobody.

Avšak ani po takmer desiatich rokoch proces nie je uzatvorený. Koncom  marca tohto roku rozhodol Krajský súd v Trenčíne o tom, že kauzou sa má  už po tretí raz zaoberať Okresný súd v Prievidzi. Odvolací súd totiž  rozsudok nižšieho súdu z februára 2020 zrušil v celom rozsahu a vrátil  mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol.

Foto: Mesto Prievidza

Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678910