Dnes začína astronomická jar a s ňou aj jarná rovnodennosť

20.3.2024
Dnes začína astronomická jar a s ňou aj jarná rovnodennosť

V stredu 20. marca ráno o 4.06 h stredoeurópskeho času (SEČ) nastane  jarná rovnodennosť, čo na severnej pologuli znamená začiatok  astronomickej jari.

V okamihu rovnodennosti sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka  ocitne v bode, v ktorom rovina zemského rovníka prechádza geometrickým  stredom slnečného disku. Slnečné lúče dopadajú kolmo na zemskú os,  respektíve priamo na rovník a osvetľujú rovnomerne severnú aj južnú  pologuľu našej planéty. Keďže zemská os má sklon 23,4 stupňa, v lete je  viac k Slnku priklonená severná pologuľa, v zime zasa južná pologuľa  našej planéty.

Deliaca čiara medzi osvetlenou časťou Zeme, kde je deň a tmavou časťou,  kde panuje noc (tzv. terminátor) smeruje počas rovnodennosti vertikálne  od severného pólu k južnému. Preto v čase rovnodennosti nie sú rozdiely v  dĺžke dňa na jednotlivých miestach Zeme, tak ako je to v iných ročných  obdobiach. Slnko svieti nad obzorom na všetkých miestach zemegule  rovnako dlho - približne 12 hodín. Z faktu, že sú počas rovnodennosti  deň a noc rovnako dlhé, vyplýva aj latinský názov tohto javu  aequinoctium - čo znamená "rovnaká noc".

V Bratislave napríklad vyjde 20. marca slnko o 5.53 h SEČ a zapadne o  18.04 h. V Žiline vychádza o 5.47 h a zapadá o 17.58 h. V Košiciach  vychádza Slnko o 5.37 h a zapadne o 17.48 h. Zodpovedá to dĺžke dňa  zaokrúhlene 12 hodín a 11 minút.

Takisto na celej Zemi, s výnimkou severného a južného pólu, v deň jarnej  rovnodennosti slnko vychádza presne na východe a zapadá presne na  západe. Po rovnodennosti sa v našich zemepisných šírkach miesto východu  slnka posúva smerom na severovýchod a večer slnko zapadá čoraz bližšie k  severozápadu.

V roku 2023 nastala jarná rovnodennosť takisto 20. marca, ale až večer o  22.24 h SEČ. O viac než 18 hodín skôr sa teraz jej začiatok posunul  preto, že tento rok je priestupný, teda má o jeden deň - 29. február -  navyše. Dĺžka tropického roka (jeden obeh Zeme okolo Slnka) predstavuje v  skutočnosti 365 a štvrť dňa (365 dní, 5 hodín, 48 minút a 45 sekúnd),  preto v rokoch, ktoré nie sú priestupné, začiatky ročných období  nastávajú každý rok o cca 6 hodín neskôr.

V roku 2025 sa začne jar o 10.01 SEČ, v roku 2026 o 15.46 SEČ a v roku  2027 o 21.24 SEČ. V roku 2028, ktorý bude opäť priestupný, sa jar začne o  3.17 SEČ. V roku 2048 sa dokonca z tohto dôvodu posunie začiatok jari  na 19. marec.

Predlžovanie dní a tiež fakt, že slnko stúpa každý deň vyššie nad obzor a  jeho lúče dopadajú na zemský povrch priamejšie, spôsobujú prehrievanie  atmosféry a postupné otepľovanie počasia v nadchádzajúcom jarnom období.

Letný slnovrat, teda začiatok astronomického leta na severnej pologuli,  nastane 20. júna o 22.50 h stredoeurópskeho letného času. Posun z  obvyklého 21. júna na 20. jún takisto zapríčinil fakt, že bol február o  jeden deň dlhší.

Zdroj: timeanddate.com

Ďalšie správy