Do územia Pralesov Slovenska bude patriť aj lokalita Veľký Grič nad mestom Handlová

28.11.2021
Do územia Pralesov Slovenska bude patriť aj lokalita Veľký Grič nad mestom Handlová
 Do územia Pralesov Slovenska bude patriť aj lokalita Veľký Grič v katastri mesta Handlová.                    

 

Najcennejšie prírodné lesy Slovenska sa vyvíjali  stovky až tisícky rokov do dnešných čias. Vďaka aktivite občianskych  iniciatív a dohode štátnych inštitúcií zostanú zachované aj pre ďalšie  generácie. Vládny kabinet schválil nariadenie, ktorým sa vyhlási 76  prírodných rezervácií pod zjednocujúcim názvom Pralesy Slovenska.  Najvyšší, piaty stupeň ochrany dostane takmer 6,5 tisíc hektárov  pralesov. Nariadenie predložil na rokovanie vlády minister životného  prostredia Ján Budaj, ktorý týmto krokom vyhovel požiadavke signatárov  petície „Dajme pralesom 5-ku“. Nariadenie nadobudne účinnosť 1. decembra  2021. Podľa slov ministra životného prostredia, Jána Budaja, priniesli  roky snaženia občianskych iniciatív svoje ovocie. „Vďaka silnej podpore  verejnosti a aktívnej spolupráci štátnych inštitúcií dostanú pralesy  Slovenska skutočnú ochranu. Záchrana našich najcennejších starých lesov  je obzvlášť dôležitá v čase klimatickej krízy.“

Najvyšší stupeň ochrany 

Predstavitelia ochranárskych organizácií, ktoré participovali na  procese vyhlásenia Pralesov Slovenska, spresnili, že najviac lokalít sa  nachádza v Banskobystrickom a v Žilinskom kraji. „Mnohé doteraz chránila  len dohoda medzi Lesmi SR a občianskymi združeniami Prales a WWF (World  Wide Fund for Nature) Slovensko,” pripomenuli. „Viaceré lokality boli  doteraz len v nižších stupňoch ochrany, napríklad lokalita Veľký Grič vo  Vtáčniku bola v prvom (najnižšom) stupni ochrany, pralesy v Hrochoťskej  doline na Poľane či lokalita Drastvica v Štiavnických vrchoch boli len v  druhom stupni ochrany,“ upozornili.

Iniciatíva občianskych združení bola kľúčová 

Schválením prírodných rezervácií Pralesy Slovenska dostane ochranu  ďalších takmer 2 500 hektárov pralesov a takmer 4 tisíc hektárov  prirodzených lesov tvoriacich zvyšok prírodných rezervácií, pričom  približne tretinu výmery Pralesov Slovenska tvoria biotopy hlucháňa  hôrneho. Väčšina lokalít je už teraz súčasťou národných parkov, ich  ochranných pásiem, ako aj chránených krajinných oblastí. Pozemky sú vo  vlastníctve štátu, v správe štátneho podniku Lesy SR. Spravidla tvoria  neprístupné a málo navštevované časti lesa. Minister životného  prostredia Ján Budaj je presvedčený, že bez iniciatívy občianskych  združení Prales a WWF Slovensko, podpory štátneho podniku Lesy SR a  dohody s ministerstvom pôdohospodárstva by nebolo možné zabezpečiť  dostatočnú a potrebnú ochranu pozostatkov pralesov a prírodných lesov  Slovenska. Treba podľa neho oceniť tiež súčinnosť Štátnej ochrany  prírody SR a okresných úradov v sídle kraja. „Všetky tieto inštitúcie  prispeli ku kroku, ktorý ocenia budúce generácie.

Rozvoj poznávacieho turizmu 

Vyhlásenie prírodných rezervácií Pralesy Slovenska zabezpečí ochranu  cenných biotopov a zároveň umožní sústrediť do nich výskum  prebiehajúcich prírodných procesov. „Vyhlásením pralesov sa tiež otvára  možnosť využiť niektoré lokality pre rozvoj poznávacieho turizmu,“  uzavrel minister.

Veľký Grič - 972 m n. m.

Výrazný skalnatý vrch Veľký Grič patriaci do pohoria Vtáčnik sa  dominantne týči nad mestom Handlová. Vrch je sopečného pôvodu, tvorí ho  lámavá vulkanická hornina andezit, vďaka čomu je na ňom možno pozorovať  zaujímavé tvary brál a skalných zrázov. Zo skalnatej vyhliadky na  vrchole sa otvára krásny polkruhový výhľad. Nachádza sa tu i tabuľa s  rozhľadovou ružicou, ktorá pomôže identifikovať, čo všetko z vrcholu  vidno. Veľký Grič je porastený zmiešaným lesom. Vedú naň viaceré  značkované turistické chodníky. Najjednoduchším východiskom túr je mesto  Handlová, možno sa sem však dostať i z prievidzskej osady Veľká Lehôtka  či z obce Cigeľ. Na východnej strane vrchu je vybudovaný atraktívny, no  málo známy chodník zabezpečený reťazami a inými technickými pomôckami.  Trasa je veľmi exponovaná a pripomína vysokohorské chodníky v Tatrách.  Prvých 100 metrov stúpa prudko hore po kolmej skalnej stene. V tomto  prípade však nejde o oficiálny turistický chodník.

Foto: Norbert Hríň

Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
2829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678