Quantcast

Dvaja mladící jazdili v Prievidzi na elektrických kolobežkách pod vplyvom alkoholu

8.10.2021
Dvaja mladící jazdili v Prievidzi na elektrických kolobežkách pod vplyvom alkoholu

Policajti železničnej polície z Prievidze v priebehu pár minút pri bežnej cestnej kontrole zistili dvoch mladíkov jazdiacich na elektrokolobežke, ktorí jazdili v podnapitom stave.

V ranných hodinách, krátko pred siedmou hodinou ráno hliadka Oddelenia železničnej polície z Prievidze na ul. A. Hlinku zastavila a kontrolovala mladíka na elektrickej kolobežke. 

Podľa štýlu jazdy mali policajti podozrenie, že môže byť pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.22-ročný mladík sa podrobil dychovej skúške s výsledkom merania 0,56 mg/l, čo predstavuje 1,17 promile alkoholu. Policajti mu ďalšiu jazdu s elektrokolobežkou zakázali.

Ďalšieho mladíka, čo jazdil na elektrokolbežke potúžený alkoholom zastavili železniční policajti preto, lebo spôsob jazdy akým na kolobežke šiel, nebol celkom v poriadku. Toto ich podozrenie potvrdila dychová skúška. 23-ročný mladík nafúkal 0,65 mg/l, čo predstavuje 1,33 promile alkoholu.

Aj v tomto prípade mu policajti jazdu zakázali. S oboma mladíkmi bola spísaná správa o výsledku objasňovania priestupku. O tom, akú sankciu dostanú rozhodne správny orgán na príslušnom dopravnom inšpektoráte.

Myslíte si, že keď si večer posedíte s kamarátmi a vypijete „pár“ pív, môžete sa jednoducho postaviť na elektrickú kolobežku a ísť? Nie, mýlite sa! Kolobežky majú veľmi podobné pravidlá požívania alkoholu ako cyklisti.‼Pokuta za alkohol „za volantom“ e-kolobežky

Podľa priestupkového zákona je za alkohol nameraný v dychu na nemotorovom vozidle menej ako 0,48 mg etanolu na liter vydýchnutého vzduchu  do 650 €. Samozrejme, že ak vám policajt nameria  0,15 mg/l a viac, tak už e-kolobežku alebo bicykel riadiť ďalej nesmiete. Môžete ho však vedľa seba tlačiť.Ak policajt pri kontrole zistí vodičovi 0,48 mg/l a viac, teda jedno promile a viac, sadzobník pokút uvádza iba povinnosť policajta „predložiť správu o výsledku objasňovania priestupku príslušnému správnemu orgánu“. V praxi to znamená, že okrem pokuty budete ďalej posudzovaný ako vodič, ktorý riadil nemotorové vozidlo pod vplyvom alkoholu, kde vám hrozí pokuta až 800€.

Zdroj: Polícia Trenčiansky kraj

Ďalšie správy