Festival Jeden svet 2014: Svetová premiéra a silné témy o nás

5.3.2014
Festival Jeden svet 2014: Svetová premiéra a silné témy o nás

17.-22. marca 2014 sa na tradičnom mieste v prievidzskom Dome kultúry odohrá 7. ročník filmového festivalu Jeden svet. Minulý rok si program zložený z 25 filmov prišlo pozrieť viac ako 1500 divákov.Čo nás čaká na Jednom svete tento rok?

Jeden svet Prievidza

 

 

 

 

 

 

 

Festival v pondelok otvorí svetová premiéra filmudanubeStory.Okolo jedinečného toku rieky Dunaj sa odvíja kopa príbehov. "Dúfame, že splníme sen tým, ktorí tiež snívajú odobrodružstvách pri druhej najväčšej rieke nášho kontinentu, ale každodenné starosti im ich nedovolia prežiť.", odkazujú Jana Čavojská a Vladimír Kampf, autori filmu, ktorí budú hosťami festivalu.DanubeStory prináša 24 príbehov v dvoch častiach: od farmára k lovcovi žiab a od manažéra ku klobučníkovi. Ešte predtým symboliku ľudsko-právneho rozmeru festivalu predstaví Po zemi, po mori o úteku zo Severnej Kórei.

Utorok prinesietri filmy z československého prostrediao tom, ako nás dobieha naša minulosť.O nespravodlivosti - s kontextom rómskej problematiky - je film Život a smrť v Tandvalde.Vyvrcholením, aj keď ťaživým, bude dokumentKauza Cervanová a diskusia s režisérom Robertom Kirchhoffom.Na záver dňa sa vrátime do obdobia politických procesov v 50-tych rokoch ak "vrahovi z povolania" - sudcovi a prokurátorovi Karlovi Vašovi.

V stredu nás čaká téma, ktorá je možno aktuálnejšia, ako sa zdá: obchodovanie s ľuďmi. Vo filme Na bulvári zlomených snov sa okrem iného dozvieme, že obetí obchodovania s ľuďmi na celom svete je približne 21 miliónov.O téme budeme diskutovať sAndreouBezákovou, ktorá pomáha obetiam obchodovania s ľuďmi v rámci aktivít Slovenskej katolíckej charity (SKCH). Vo filmoch Vo väzení sa burky nenosia a Solárne mamy sa pozrieme na ťažký život žien v Afganistane a Jordánsku.

Štvrtkový program nás prenesie do Afriky a k téme slovenskej rozvojovej pomoci v zahraničí.DokumentDajte nám peniaze odkrýva pozadie celosvetových fundraisingových kampanía nevyhýba sa ani odvráteným stránkam. Vo filme SOS Južný Sudán sa konkrétnejšie pozrieme na aktivity slovenských rozvojových pracovníkov. Hosťami podvečera budú fotografi Zuzana Halánová a Martin Laurinc, autori projektu Afriktivity.

V piatok sa vrátime bližšiena Slovensko, ale vlastne aj do globálneho sveta internetu.Hosťom bude učiteľ Juraj Smatana z Považskej Bystrice, ktorý je okrem iného jednou z hlavných postáv dokumentu Jara Vojteka Pánovi učiteľovi - Doddy a Juraj.Témou diskusie bude školstvo, aktivizmus a fenomén internetu.V tej súvislosti si nenechajte ujsťfilmy Skutočná sociálna sieť či Príbeh hacktivistov.

Festivalová sobota cez tradičný filmový maratónprinesiemotív cesty z tretieho sveta do prvého. Od rána nás čakajú filmy z krajín ako Peru, Palestína, Irán, Rusko či Azerbajdžan. Podvečer sa po filme Prekliatie prírodných zdrojov o svoje zážitky a postrehy z ciest podelí Vladimír Štefanovič, dlhoročný divák festivalu.Jedným zo záverečných filmovJedného sveta v Prievidzi bude dokument Na sever od slnka, ktorý bol divákmi zvolený za najlepší film festivalu v Bratislave. Príbeh dvoch surfistov, ktorí sa rozhodli žiť v súlade s prírodou za polárnym kruhom, prekvapujúco prepojíme s rovníkovou Ugandou prostredníctvom fotiek a rozprávania druhého sobotného hosťa, dobrovoľníka Mateja Sýkoru.A záverečný film festivalu v sobotu večer bude jedno veľké prekvapenie -spomienka na nášho minuloročného hosťa.

Popri 27 filmoch a 9 hosťoch máme pripravené sprievodné podujatia. V Dome kultúry budú nainštalované výstavy fotografií YouDoToo z Ugandy a Ľudské práva v rozvojovej spolupráci. Navyše fotovýstava Afriktivity bude netradične umiestnenána hlavnom námestí už niekoľko dní pred festivalom. V priestoroch Domu kultúry umiestníme tiež Gift box, ktorý pútavým spôsobom upozorňuje na problém obchodovania s ľuďmi. Samozrejmosťou je verejná zbierka Berkat pomáha či podpora cez 2% z dane. Možnosti pomôcťpremiérovo doplní zbierka vecí od ihly až po bicykel pre občianske združenie Maják zo Zlatých Moraviec.

Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie Berkat a výťažok z festivalu je darovaný na účely verejnej zbierky Berkat pomáha, konkrétne na transplantácie očných rohoviek nevidiacim v Afganistane a na pomoc komunite v horskej dedinke Agouti v Maroku.

Festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Človek v ohrození je nezisková, mimovládna organizácia, ktorá sa venuje humanitárnej pomoci, rozvojovej pomoci, podpore ľudských práv a vzdelávacím a informačným aktivitám na Slovensku. Generálnym partnerom festivalu Jeden svet je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Autor: Ivan Sýkora

Ďalšie správy