Festival Jeden svet V Prievidzi sa blíži - predstavuje príbehy odvážnych

30.8.2013
Festival Jeden svet V Prievidzi sa blíži - predstavuje príbehy odvážnych

Svet, ktorý sa mení, prináša nové výzvy. A na ne odpovedajú konkrétni ľudia. Ich príbehy prinesie už po šiestykrát do Prievidze festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Tematicky festival zjednocuje boj za slobodu – či už v arabských krajinách alebo Bielorusku.

V piatok sa  festival venuje aj neslobodným režimom v Barme, ale aj ďalších krajinách, kde „Zakázané hlasy“ blogeriek - aktivistiek otriasajú diktatúrami.

Téme Bieloruska sa venujeme vo štvrtok od 16:00 filmami Posledný európsky diktátor a Bieloruský sen, ale aj prostredníctvom diskusie s bieloruským prekľadateľom a lingvistom žijúcim v Čechách Siarhejom Smatryčenkom. Program v pondelok o 18:00 však začína víťazným filmom poroty z festivalu Jeden svět v Prahe Zvláštny let, ktorý prináša portrét ilegálnych imigrantov v netradičnej krajine: Švajčiarsku.

Udalosti „Arabskej jari,“ teda masových demonštrácií v arabských krajinách, z ktorých niektoré skončili pádom nedemokratického režimu, približuje viacero dokumentárnych filmov. Vyzdvihujeme najmä dokument Fallega 2011 (v programe v utorok 12.3. o 16:00), ktorý sprostredkuváva revolučnú atmosféru z tuniského námestia Kasba, ktoré bolo prvým miestom, kde sa zišli demonštranti v arabskom svete.

Slovenskí dokumentaristi venujú pozornosť pohybom v slovenskej spoločnosti. V jednom filme Cigáni idú do volieb, presnejšie Vlado Sendrei kandiduje do krajského zastupiteľstva. Čas Od Fica do Fica zachytáva film Zuzany Piussi, ktorý vzbudil veľký ohlas tým, že sa s odstupom jedného roku pozerá na to, ako kauza Gorila rezonovala na Slovensku a prilákala občanov na námestia. Spomínané filmy čakajú divákov v sobotu od 17:00.

„Môj osobný tip je Juraj Karpiš, ekonóm z inštitútu INESS. Myslím, že vhodným spôsobom doplní a rozšíri naše vnímanie toho, čo to je tá kríza, o ktorej sa toľko všeobecne hovorí,“ odporúča z programu organizátor Ivan Sýkora.  Diskusia začne po filme Prizmou gréckej krízy, ktorý zachytáva pohľad 14 kameramanov a fotografov na hospodársku a spoločenskú krízu v Grécku (v stredu o 17:00).

Festival chce do pozornosti verejnosti priniesť nielen zaujímavé filmy, ale aj hostí. Možno dokonca vašich susedov, ktorí robia niečo neobvyklé. Jedným z nich je aj Prievidžan Jaroslav Mišík, ktorý pár mesiacov pracoval ako dobrovoľník v Keni. Jeho rozprávanie o skúsenosti s rozvojovou pomocou v praxi si vypočujú aj žiaci a študenti na už tradičných dopoludňajších  školských premietaniach.  

Pre študentov a žiakov je určená aj novinka - súťaže v návrhu festivalového trička alebo napísania eseje s témou Svet v pohybe. Viac informácií o jej podmienkach a možných cenných výhrach sa dozviete na webe festivalu www.jedensvet.prievidza.net.

Festival Jeden svet v Prievidzi organizuje od 11-tého do 16-tého marca v Dome kultúry v Prievidzi občianske združenie Berkat, ktoré sa venuje priamej rozvojovej pomoci v Afganistane a Maroku. Sprievodnou akciou počas festivalu bude predajná výstava fotografií Jany Čavojskej pod názvom Tisíc životov, ktorá bude prístupná od 1. marca vo vestibule  Domu kultúry.

Ďalšie správy