Video: Fica postrelili v Handlovej, parlament prerušil schôdzu. Údajného útočníka na Roberta Fica zadržali.

15.5.2024
Video: Fica postrelili v Handlovej, parlament prerušil schôdzu. Údajného útočníka na Roberta Fica zadržali.

Ficova operácia sa skončila dobre, povedal minister Tomáš Taraba

Robert Fico je v kritickom stave a stále je v ohrození života, operácia trvá už vyše 3,5 hodiny. Minister obrany Robert Kaliňák na brífingu vyhlásil, že stav premiéra je veľmi komplikovaný.

„Veríme, že bude silný natoľko, aby dokázal túto traumu zvládnuť,“ dodal Kaliňák.

Markíza informovala o krátkom videu s útočníkom Jurajom C., ktoré zverejnili krátko po jeho zadržaní. Zo záznamu vyplýva, že útočiť sa rozhodol pred mesiacom.

„Nesúhlasím s politikou vlády. Sú likvidované médiá, prečo RTVS je napádaná? Mazák je prečo vyhodený z funkcie?“ pýtal sa. 

Strelec sa volá Juraj Cintula. Pochádza z  Levíc. Narodil sa v roku 1953. Je jedným zo zakladateľov LK Dúha. Keď sa  klub pretransformoval na občianske združenie, stal sa jeho predsedom.  Napísal tri básnické zbierky. Je členom Slovenského spolku spisovateľov.

Zástupcovia občianskej spoločnosti a mimovládneho sektora spustili petíciu, v ktorej odsudzujú útok na Roberta Fica. „V tejto ťažkej situácii vyjadrujeme solidaritu s premiérom Robertom Ficom a jeho rodinou a deklarujeme náš spoločný a pevný postoj proti agresii, útokom a násiliu akéhokoľvek druhu,“ píšu.

K výzve je možné pridať sa tu.

Robert Kaliňák bol počas brífingu v banskobystrickej nemocnici rozcítený.

“Neviem nájsť slová na to, čoho sme dnes svedkami. Neviem, či povieme, že Slovensko sa zmenilo, ale my ho také nechceme,” dodal. “Poďme a zastavme to a nastavme si zrkadlo, čo v skutočnosti je na Slovensku dôležité.”


Podľa úradu vlády je Robert Fico v ohrození života. „V tomto momente je prevážaný vrtuľníkom do Banskej Bystrice, pretože  do Bratislavy by to trvalo príliš dlho vzhľadom na nevyhnutnosť akútneho  zákroku. Najbližšie hodiny rozhodnú.“

Roberta Fica už previezol záchranársky vrtuľník do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Z vrtuľníka ho podľa záberov TV Markíza na nosidlách previezli na  urgentný príjem. Keďže ležiaceho premiéra záchranári zakrývali plachtou,  nebolo vidieť, či je pri vedomí ani aké má zranenia.

Podľa svedkov, ktorí boli pri Robertovi Ficovi v momente, keď ho postrelili.  „Práve som mu išiel podávať ruku,” povedal starší muž. „Keď sa ozvali  výstrely, skoro som ohluchla,“ hovorí zasa žena, ktorá nechcela uviesť  svoje meno. Počula tri alebo štyri výstrely.

Videla, ako pred ňou Fico klesol k zemi, a hovorí, že si všimla krvavé zranenia na jeho hrudi a hlave. Nevie povedať, aké vážne.

Útočníka policajti spacifikovali a zadržali. Polícia opáskovala  okolie, kultúrny dom evakuovali. Ochranka sa postarala o bezpečnosť  ostatných členov vlády.

Na Roberta Fica útočil 71-ročný muž z Levíc, pištoľ mal legálne. Polícia ho po atentáte zadržala.

Agentúra TASR zverejnila fotografiu zatýkania muža, ktorý strieľal v Handlovej na premiéra Roberta Fica. Podpredseda vlády Richard Raši z Hlasu hovorí, že útok na Roberta Fica je absolútne neakceptovateľný. „Prajem pánovi premiérovi naozaj skoré uzdravenie, nech sa z toho čím  skôr dostane. Opakujem, toto nepatrí nie že do demokratickej  spoločnosti, ale do žiadnej spoločnosti, aby niekto riešil takto ohavne  svoje problémy.“

Video nakrútil cestou z rokovania vlády v Handlovej. Čin na Instagrame odsúdila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.


Atentát na predsedu vlády je ohrozením všetkého, čo doteraz zdobilo slovenskú demokraciu, reagoval Peter Pellegrini. „Som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému  názoru. Nemusíme predsa so všetkým súhlasiť, ale je množstvo spôsobov,  akým svoj nesúhlas vyjadriť demokraticky a zákonne,“ píše.

Atentát označil za bezprecedentné ohrozenie slovenskej demokracie.  „Ak budeme iné politické názory vyjadrovať pištoľami na námestiach,  a nie vo volebných miestnostiach, ohrozujeme všetko, čo sme za 31 rokov  slovenskej zvrchovanosti spoločne vybudovali.“

Podľa KDH je nešťastné, aby si teraz politici vyhadzovali na oči, kto polarizuje spoločnosť. „Toto je neprípustné pre všetkých z nás,“ dodal poslanec Ján Horecký.

O 15.30 bude v parlamente zasadať poslanecké grémium, kde sa majú kluby dohodnúť, ako budú po postrelení premiéra ďalej postupovať.

SaS a PS rušia dnešný protest na podporu RTVS. Predseda SaS Branislav Gröhling  vyzýva poslancov, aby sa navzájom zo situácie neobviňovali.

Takéto konanie v civilizovanej spoločnosti nemôžeme tolerovať voči nikomu, reaguje KDH na útok na premiéra. „Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia. Útok na  premiéra je útokom na slovenskú štátnosť a suverenitu. V tento moment je  nevyhnutné urobiť všetko preto, aby sme spoločnosť upokojili.“

„Agresivitu, násilie a útoky na politikov, ako i iných verejných  činiteľov jasne odsudzujeme. Premiérovi prajeme skoré uzdravenie  a myslíme na neho v modlitbách,“ dodal František Majerský.

Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsúdila „brutálny a bezohľadný“ útok na premiéra. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil“.

Predseda PS Michal Šimečka uviedol, že je šokovaný a zhrozený streľbou na premiéra Roberta Fica. „Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér  Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený.“

Informácie o postrelení premiéra Fica sú hrôzostrašné, uviedol predseda SaS Branislav Gröhling. „Odsudzujem akékoľvek násilie a útoky na politikov a verím, že premiér sa čoskoro uzdraví.“

„Súboj politických názorov má prebiehať v diskusiách a so slovami,  nie na ulici a so zbraňami. Chcel by som tiež poprosiť všetkých  politikov, aby situáciu upokojovali a neeskalovali ju ďalej,“ napísal na  Facebooku.

Násilie nemožno tolerovať, komentoval český premiér Petr Fiala streľbu na Roberta Fica. Správa o postrelení je podľa neho šokujúca, Ficovi želá, aby bol čo najskôr v poriadku.

„Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca.  Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie  nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto,“ vyhlásil Fiala. 

Ivan Korčok označil útok na premiéra za neprijateľný akt násilia a vyzval zdržanlivosť, kým sa čin nevyšetrí. „Úprimne mu želám, aby to dobre dopadlo. Verím,  že bezpečnostné zložky tento neprijateľný akt násilia vyšetria.“

„Zároveň, kým sa tento čin riadne nevyšetrí, chcem všetkých vyzvať na  zdržanlivosť vo vyjadreniach o zodpovednosti a vine,“ dodal.

Pre SNS v tejto etape začína politická vojna, vyhlásil Andrej Danko na margo postrelenia Roberta Fica. Dodal, že budú nasledovať zmeny vo  vzťahu k médiám aj politikom bývalej vlády a že sa nebudú pri  plánovaných zmenách „okúňať“.

„Chcem povedať opozícii, nech zalezú, nech rešpektujú výsledky volieb,“ povedal Danko a dodal, že SNS stojí za Robertom Ficom.

Tlačové vyhlásenie PS narušila exposlankyňa Romana Tabák. Michala Šimečku sa pýtala, či „je už spokojný“. Podľa nej za  postrelenie Roberta Fica môžu aj opozičné protesty, na ktorých opozícia  burcovala vášne proti vláde.

Šimečka zaželal premiérovi skoré uzdravenie a dodal, že opozícia teraz nebude robiť politiku či protesty.

Zároveň hovorí, že na grémiu navrhol, aby mali koaliční aj opoziční poslanci spoločné vyhlásenie, ale koalícia odmietla.

Tabák kandiduje za SNS v eurovoľbách.

Súdna rada odsúdila útok na Roberta Fica, polarizáciu spoločnosti a šírenie nenávisti. „Tento násilný útok je zároveň útokom aj na ústavné zriadenie  Slovenskej republiky ako demokratického a právneho štátu a na všetkých  slušných občanov.“

„Ľudský život a zdravie je najdôležitejšou hodnotou každej  spoločnosti bez ohľadu na politické a spoločenské presvedčenie  a zmýšľanie občanov,“ dodala. 

Správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy