Quantcast

Finálne, nové opatrenia: V piatok otvoria obchody pre očkovaných a prekonaných. V pondelok plošne zatvoria školy

7.12.2021
Finálne, nové opatrenia: V piatok otvoria obchody pre očkovaných a prekonaných. V pondelok plošne zatvoria školy

Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25. decembra.

Od piatka (10. 12.) sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých,  ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (OP). Od pondelka 13. decembra  prechádza druhý stupeň základných škôl (ZŠ) a stredné školy (SŠ) na  dištančné vzdelávanie. Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový  stav. Na utorkovej tlačovej konferencii v parlamente to oznámil minister  zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dodal, že ostatné  opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. 12.), čiže  napríklad hotely sa majú otvárať od 25. decembra.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) doplnil, že od piatka sa majú sprístupniť  aj bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami.

Zatiaľ sa majú podľa ministra otvárať obchody, gastroprevádzky nie.  Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25.  decembra. "Je možné, že po rokovaniach a diskusiách s odborníkmi to bude o týždeň skôr," skonštatoval minister.

Od piatka budú vlaky a mestská hromadná doprava v režime OTP. Neočkovaní  tak na cestovanie v hromadnej doprave budú musieť mať test. Ide  o opatrenie, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov. To však navrhovalo  len vlaky a diaľkové autobusy. Premiér na svojom Facebooku zverejnil, že pôjde aj o MHD. Dokumenty k tomu žiadne nie sú, neohlásili to ani na tlačovej besede.

Zmení sa aj povinnosť testu pre deti do 12 rokov. Aby boli v režime OP,  museli mať test, to už nebude platiť, tvrdí premiér na Facebooku, nie je  však jasné, od akého termínu.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že druhý  stupeň ZŠ a SŠ sa majú vyučovať online formou päť dní. Následne budú  vianočné prázdniny. Je to podľa nej kompromis za otvorenie obchodov.  Viac slobody pre zaočkovaných je podľa nej motiváciou dať sa zaočkovať. V  tom vidí jediné východisko z pandémie. Verí, že po prázdninách sa školy  otvoria, poukázala na vysoké percento zaočkovaných učiteľov i žiakov. "Určite  bude snaha, aby tam, kde sú zaočkované školy, kde to funguje, boli  prezenčne otvorené tak, ako je nastavený školský automat. To bude SaS s  ministrom školstva presadzovať," avizovala.

Od 25. decembra ďalšie uvoľnenie: hotely a zjazdovky, obchody ďalej otvorené

V ďalších bodoch uvoľňovania by mal platiť plán, ako ho ešte  v pondelok predstavil minister Lengvarský – s tým rozdielom, že obchody  by pre očkovaných a po prekonaní covidu zostali otvorené.

Od 25. decembra by sa v režime očkovaní a prekonaní mali otvoriť  hotely na 75 percent kapacity. Podmienkou ubytovania by mal byť povinný  PCR test (nie starší ako 72 hodín) alebo Ag test (nie starší ako 48  hodín) od doručenia výsledku z momky. Deti takýchto rodičov by mali mať  test podľa pravidiel ako pri rodičoch. Reštaurácie hotelov by mohli mať  výdaj stravy len cez okienko alebo na izbu. Spoločenské priestory  hotelov zostanú zatvorené.

Otvorili by sa aj vleky a otvorené lanovky, kabínkové lanovky by zostali uzavreté.

Otvoriť by takisto mali fitnescentrá v režime jedna osoba na 25 m² alebo 6 osôb.

V režime základ by mali byť základné obchody otvorené do 22.00 h. (jedna osoba na 25 m²).

Zatvorené by tak pre neočkovaných zostali všetky „neesenciálne obchody“ aj základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo.

Hromadné podujatia, pod ktoré patria aj kultúrne podujatia, nebudú otvorené.

Koalícia dospela k dohode ohľadne pandemických opatrení ako aj podpory  očkovania seniorov nad 60 rokov. Na spoločnej tlačovej konferencii  koaličných partnerov o tom informoval premiér Eduard Heger.

Na základe tejto dohody môžu seniori , ktorí sú zaočkovaní troma  dávkami, alebo sa zaočkujú ďalšou dávkou vakcíny proti koronavírusu  dostať od 100 do 300 eur.

Remišová vyzvala prezidentku, aby priamo podporila povinné očkovanie

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala prezidentku SR Zuzanu  Čaputovú, aby jasne a priamo podporila povinné očkovanie proti ochoreniu  COVID-19. Strana Za ľudí bude podľa nej presadzovať povinné očkovanie  minimálne pre ľudí nad 60 rokov od začiatku budúceho roka.

"Tieto pravidlá, akékoľvek sú, či už je to COVID automat alebo  lockdown, nie sú ani dlhodobé, ani udržateľné riešenia. Zaočkovanie čo  najväčšej časti obyvateľstva je považované za riešenie pandémie na celom  svete bez ohľadu na charakter spoločenského usporiadania," uviedla Remišová s tým, že sa na tom zhodujú vyspelé krajiny sveta.

Strana Za ľudí si podľa nej uvedomuje citlivosť témy, no poukázala na  vysoké počty úmrtí na ochorenie COVID-19. Podčiarkla potrebu urobiť  všetko na ochranu životov a zdravia ľudí. Aj preto by podľa nej hlava  štátu mala jasne a priamo podporiť zavedenie povinného očkovania. "Neustále sa opakujúce lockdowny nie sú riešením," podotkla vicepremiérka s tým, že ničia ekonomiku, pracovné miesta i spoločnosť.

Remišová v tejto súvislosti apelovala i na lídrov súčasnej opozície.  Pripomenula, že v minulosti aj jej predstavitelia zavádzali povinné  očkovania proti vírusovým ochoreniam pre určité skupiny obyvateľstva.  Očakáva preto, že podporia aj povinné očkovanie proti ochoreniu  COVID-19. "To by bolo férové a nebolo by to pokrytecké," uviedla.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zároveň  informoval, že by mal v stredu (8. 12.) vláde predložiť uznesenie,  ktorým ho kabinet zaviaže vypracovať právnu analýzu k povinnému  očkovaniu a analýzu prípadnej finančnej spoluúčasti nezaočkovaných ľudí  na liečbe. Predpokladá, že by na to mohol mať mesiac a následne by sa na  základe aktuálnej situácie mohli rozhodnúť.

"Musíme nájsť cestu, ktorá bude jasná, vymožiteľná a nezaťaží celý  systém verejného zdravotníctva vymáhaním pokút, ktoré nebudú pre ľudí  motivačné," poznamenal. Povinné očkovanie s následným vymáhaním  podľa jeho slov nateraz nechcú zaviesť. Naopak, dosiahnuť chcú, aby sa  ľudia zaočkovali z vlastnej vôle.

Matovič: Lengvarský bude mať "ručnú brzdu" na zastavenie uvoľnenia opatrení

Vládna koalícia sa dohodla na hraničnom čísle pacientov v nemocniciach,  keď bude môcť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant  OĽANO) zrušiť uvoľnenia protipandemických opatrení. Uviedol to líder  OĽANO a minister financií Igor Matovič na utorkovej tlačovej konferencii  s tým, že o presnom čísle ešte budú informovať.

Správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy