Foto: Národná zoo Bojnice chová jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta

15.10.2020
Foto: Národná zoo Bojnice chová jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta
Zoo Bojnice

Na svete žije asi 173 000 druhov jedovatých živočíchov, z toho sú známe  iba dva druhy jedovatých jašterov a to kôrnatec jedovatý (Heloderma suspectum) a kôrnatec mexický (Heloderma horridum). Ak nie sú vyprovokovaní, na človeka neútočia. Zaujímavosťou je, že ich sliny sa používajú k výrobe liekov na cukrovku.

Od októbra tohto roku môžu naši návštevníci vidieť v budove vivária dvoch kôrnatcov jedovatých. Jedná sa o samca a samicu, ktoré sme získali do chovu. Bojnická zoo je jediná na Slovensku, ktorá tento druh chová, v susednej Českej republike sa ich chovu už viac ako dve desaťročia venuje zoo Jihlava. Na svete nie je veľa inštitúcií ani súkromných chovateľov, ktorí kôrnatce chovajú. Samica kladie 8 až 10 vajec.

Jedové zuby sú u plazov často považované za výsadu hadov, čo nie je celkom pravda, vyskytujú sa tiež u kôrnatcov. Majú silné čeľuste, ktorými sa zahryznú do koristi a pevne ju zvierajú tak, aby sa vďaka ryhám na zuboch do jej tela dostalo čo najviac jedu (na rozdiel od hadov, ktorí jed vstrekujú). Uhryznutie spôsobuje extrémnu bolesť a pocit pálenia, ktoré môžu trvať hodiny. Sú známe aj úmrtia človeka po uhryznutí kôrnatcom, ale takýchto prípadov veľa nie je. Jedový aparát je umiestnený v dolnej čeľusti.

Pri love sa riadia čuchom, ich potravu vo voľnej prírode tvoria drobné stavovce, ako sú vtáčie mláďatá, drobné zemné cicavce, malé druhy hlodavcov a jašterice. Nepohrdnú ani vtáčími vajcami, ktoré s obľubou vylizujú.

 

Už pred viac ako 30 rokmi vedci objavili potenciál jedu kôrnatca jedovatého, ktorý má využitie pri liečbe diabetes mellitus (cukrovky 2. typu). Prelomový objav zistil, že exendín-4, ktorý obsahujú sliny kôrovca, je v mnohom podobný ľudskému receptoru GLP-1, ktorý zvyšuje produkciu inzulínu v pankrease. Nedostatok prirodzene sa vyskytujúceho GLP-1 u ľudí je jednou z príčin cukrovky 2. typu. Táto je dnes jedným z najbežnejších ochorení na celom svete a neustále rastie. Môže viesť k mnohým komplikáciám vrátane poškodenia srdca a krvných ciev, chorôb obličiek, očí, nervov a predčasného úmrtia. Toto chronické ochorenie je spôsobené tým, že pankreas neprodukuje dostatok inzulínu alebo nie je schopný efektívne využívať produkovaný inzulín. Objav exendínu-4 v slinách kôrovca viedol k vývoju nového lieku s názvom Exenatid, ktorý pomáha pacientom s týmto ochorením.

 

Kôrnatec jedovatý sa vyskytuje na severozápade Mexika v nižších horských svahoch a priľahlých pláňach a na juhozápade USA vystupuje až do nadmorských výšok do 1 950 m.  Ohrozuje ho strata biotopov v dôsledku urbanizácie a rozvoja poľnohospodárstva, ale tiež záujem komerčných a súkromných zberateľov. Vysoká je tiež ich úmrtnosť na cestách, ktorá sa zvyšuje s rastúcim objemom dopravy na cestných komunikáciách. Kôrnatec jedovatý sa v ľudskej opatere dožíva viac ako 20 rokov a je zaradený v prílohe II dohovoru CITES.

 

Text a foto: Jaroslav Slašťan

 

1_Ich toxín je pomerne silný, ale smrteľné prípady otravy sú veľmi zriedkavé.

2_Dávka jedu, ktorú majú v zásobe by stačila k usmrteniu až piatich ľudí

3_Kôrnatce jedovaté (Heloderma suspectum) v bojnickej zoo.

4_Telo má pokryté šupinami korálkovitého tvaru, oranžovo-čierne sfarbenie kože znamená varovanie „pozor som jedovatý!“

5_Lebka kôrnatca jedovatého

Ďalšie správy