Foto: Polícia zastavila obchody s autovrakmi v Koši (okres Prievidza)

16.11.2020
Foto: Polícia zastavila obchody s autovrakmi v Koši (okres Prievidza)

V areáli sa nachádzalo 126 kusov starých vozidiel s obsahom nebezpečných prevádzkových kvapalín.

Polícia zastavila obchody s odpadom z ojazdených áut a automobilovými  vrakmi, ku ktorým dochádzalo v okrese Prievidza. Vyšetrovateľ z Trenčína  spracoval v tejto súvislosti návrh na podanie obžaloby na muža z  Prievidze, a to za prečin neoprávneného nakladania s odpadmi.  Informovala o tom v pondelok polícia na sociálnej sieti.

"Obvinený od roku 2016 do roku 2019 v areáli automobilového  vrakoviska v obci Koš v okrese Prievidza neoprávnene zhromažďoval a  nakladal so starými vozidlami a ich časťami," uviedli policajti.

V areáli sa podľa nich nachádzalo 126 kusov starých vozidiel s obsahom  nebezpečných prevádzkových kvapalín a nebezpečných dielcov, skoro 41 ton  kovového odpadu v podobe demontážnych dielcov. Tiež 1,2 tony  elektroodpadu, 6,5 tony pneumatík, tri tony nárazníkov, 2,5 tony  demontovaných plastových častí, 1,4 tony skla, ako aj odpadový olej,  autobatérie a nafta.

"Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej  kriminality úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru sa od  konca roka 2018 podieľa na plnení úloh z operačnej akcie boja proti  online obchodu s vozidlami po životnosti, ktorá vyplýva z nášho  medzinárodného záväzku v rámci EMPACT-u," doplnili policajti.

Analýzou bezpečnostnej situácie polícia zistila, že najmä na území  strednej a východnej Európy dochádza k masívnemu dovozu ojazdených  motorových vozidiel zo západnej Európy, pričom tieto sú tu rozoberané  subjektmi, ktoré nemajú vydané potrebné povolenia a autorizácie na  takúto činnosť. "Na území Slovenskej republiky je 46 subjektov, ktoré  majú vydané potrebné povolenia a autorizácie, pričom tieto musia spĺňať  prísne kritériá," pripomenula polícia.

Ďalšie správy