Foto: Požiar v Bojniciach pred 75 rokmi likvidovali i zaistenci z Novák

9.5.2025
Foto: Požiar v Bojniciach pred 75 rokmi likvidovali i zaistenci z Novák
Bojnice

Neodbornosť pri čistení komínov spôsobila 9. mája 1950 požiar Bojnického  zámku. Na jeho hasení sa podieľali i zaistenci z nováckeho tábora. Od  požiaru, ktorý napokon viedol k vzniku múzea, uplynulo v piatok 75  rokov.

Knihovník Slovenského národného múzea - Múzea Bojnice Erik Kližan  spomenul, že k požiaru došlo v priestoroch stredného hradu, ktoré boli  dlhé desaťročia nevyužívané a mala v nich sídliť kancelária stavebného  podniku. V nej sa nachádzala kachľová pec, tá však nekúrila, lebo boli  upchaté komíny. Pri čistení týchto komínov najskôr mechanickou cestou a  potom aj za použitia ohňa došlo následne k požiaru. „Počas požiaru  najskôr zhorela strecha citadely, ktorá bola pokrytá dreveným šindľom.  Neskôr sa presunul na všetky drevené krovy troch veží, ktoré zhoreli,“ opísal Kližan.

Požiar vypukol o 9.10 h. „Na hasení sa podieľalo 21 hasičských  zborov. Boli nielen z Bojníc a okolia, ale i z Partizánskeho, tiež išlo o  mestský hasičský zbor z Nitry. Na hasení sa zúčastnil aj dobrovoľný  hasičský zbor zložený zo zaistencov z nováckeho tábora, v ktorom boli  zaistení politickí väzni,“ priblížil knihovník.

Udalosť si podľa neho vyžiadala dve ťažké a niekoľko ľahších zranení.  „Požiar lokalizovali v ten istý deň o 13.00 h, ale ešte dva dni hasiči  prehrabávali sutiny a dohášali tlejúce časti starých krovov, ktoré boli  zabudované do stien,“ doplnil.

Škodu, ktorú požiar spôsobil, vyčíslili na vtedajších 12 miliónov korún. „Prevažnú  väčšinu vykryla poistka, ktorú firma Baťa a jej nasledovníci - Závody  29. augusta stále platili. Ku cti slúži vtedajšiemu obyvateľovi Bojníc  Jozefovi Lietavcovi, v tom čase povereníkovi vnútra v Bratislave, že z  jeho vlastnej iniciatívy bol vybavený ďalší milión korún, ktorý použili  na opravu zámku,“ ozrejmil Kližan.

Z požiaru najskôr obvinili dvoch zamestnancov bývalých baťových závodov,  neskôr firmy Stavoprojekt, architekta Františka Fackenberga a jeho  pobočníka Františka Nágela. „Aj požiar Bojnického zámku, keďže 50.  roky 20. storočia boli obdobím politických procesov, najskôr posúdili  ako úklady k vtedajšiemu zriadeniu. Po odvolaní odsúdených vyšetrovacie  orgány udalosť posúdili ako neopatrnosť a neodbornosť pri čistení  komínov,“ vysvetlil Kližan.

Na požiar Bojničania podľa neho reagovali spontánne. „Hneď na druhý  deň spísali memorandum, ktoré rozposlali na všetky vtedajšie úrady, kde  žiadali, aby bolo v Bojnickom zámku usídlené múzeum a všetky zložky,  ktoré tam nemali byť, boli odtiaľ odstránené a slúžili na kultúrne  účely. Tým sa aj naplnil odkaz grófa Pálffyho, ktorý chcel mať na zámku v  prvom rade múzeum,“ dodal archivár.

Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
2829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678