Quantcast

Foto: TSK sa rozhodol skrášliť budovu jedálne Strednej odbornej školy v Prievidzi umeleckým dielom, tzv. murálnou maľbou.

12.10.2021
Foto: TSK sa rozhodol skrášliť budovu jedálne Strednej odbornej školy v Prievidzi umeleckým dielom, tzv. murálnou maľbou.

Trenčiansky samosprávny kraj sa rozhodol skrášliť budovu jedálne  Strednej odbornej školy v Prievidzi umeleckým dielom, tzv. murálnou  maľbou.

Street art a graffiti už dávno nie sú považované za vandalizmus.  Naopak, ide o výtvarné umenie umiestnené na verejných miestach. „Námet diela zodpovedá zameraniu školy, čo je odbor strojár a stavbár. Motívom je srdce z ozubených kolies, ktoré vyjadruje lásku k strojom a na druhú stranu, srdce je dokonalý stroj,“ povedal autor návrhu a realizátor graffiti, umelec Rastislav Nomád Jakubek. Ozubené kolieska sú farebné a plastické. Pestré farebné srdce je veľké 690x615 centimetrov a jeho okraje budú ohraničovať plastické tehly idúce do bokov steny v pozadí.

Pred samotnou maľbou bolo potrebné opraviť poškodenú omietku na stene  jedálne, očistiť ju a zbrúsiť vystúpené staré štvorcové logo na fasáde  budovy. Umelecké dielo autor maľoval špeciálnou technikou v kombinácii  so sprejmi. Minul pri tom 50 kg lepiacej cementovej malty a 15 kg podkladovej fasádnej farby. Celé dielo bude župnú pokladnicu stáť približne 6 000 eur.

Foto: TSK.sk

Ďalšie správy