Quantcast

Foto: V Prievidzi sa dobrovoľníkom podarila skvéla vec. Otvorili prvý verejný šatník.

28.11.2020
Foto: V Prievidzi sa dobrovoľníkom podarila skvéla vec. Otvorili prvý verejný šatník.

Bundy, kabáty, šály, čiapky či rukavice môžu po novom bezplatne získať v  Prievidzi nielen bezprístrešní obyvatelia či ľudia v zlej sociálnej  situácii. Verejne prístupnú skriňu s teplým oblečením osadili na  sídlisku Zapotôčky pri budove potravín.

S myšlienkou pomoci pre ľudí v zimnom období prišla Prievidžanka Simona Štoderová. "Osadili sme skrinku, kde ľudia môžu nosiť bundy, šály, teplé ponožky  či iné teplé oblečenie. Ktokoľvek si to môže zobrať, keď mu je zima," priblížila Štoderová.

Prievidžanka sa pri osadení skrine podľa svojich slov inšpirovala inými  mestami či obcami, napríklad Prešovom, kde táto pomoc funguje už dlhšie.  Oslovila mestského poslanca Branislava Gigaca. Projekt chceli  realizovať ešte minulý rok, pre pracovnú vyťaženosť sa im to nepodarilo.  

Skriňu na umiestnenie oblečenia získali dobrovoľníci od stolára. "Najskôr  sme skriňu dlho zháňali, našli sme nejaké, no boli veľmi veľké, išla by  do nich voda a rýchlo by sa zničili. Potom moja kolegyňa oslovila  svojho známeho Mária Krajčíka, ktorý má stolárstvo. Neváhal ani sekundu,  aby nám pomohol," ozrejmila Štoderová.

Miesto pre skriňu, ktoré by malo byť verejne dostupné pre všetkých, mali dobrovoľníci podľa Gigaca premyslené už skôr. "Mysleli sme si, že to bude náročnejšie, ale tento dobročinný projekt  pre sociálne slabších opäť ukázal, že ľudia sa dokážu spojiť. Či už to  bol stolár pán Krajčík alebo Jednota, ktorých sme oslovili. Napriek  tomu, aký je tento rok nesmierne náročný pre všetky skupiny ľudí, vieme  sa zjednotiť pre dobré veci a podávať teplo a lásku ďalej," skonštatoval.

Teplé oblečenie do skrine môže doniesť ktokoľvek, rovnako si ho z nej  zobrať. Ak bude priestor plný, stačí kontaktovať dobrovoľníkov, ktorí sa  o veci postarajú a postupne ich budú do skrine dopĺňať. Skriňu budú  pravidelne kontrolovať, s prosbou o pomoc oslovili i mestských  policajtov. Skriňa by mala podľa dohody s potravinami fungovať tri  mesiace, teda od decembra do februára, záležať však bude i na  poveternostných podmienkach, dodal Gigac.Ďalšie správy