Quantcast

Foto a video: Duálne vzdelávanie v Brose má prvých absolventov. Firma plánuje zamestnať stovky ľudí a postaviť škôlku

21.6.2021
Foto a video: Duálne vzdelávanie v Brose má prvých absolventov. Firma plánuje zamestnať stovky ľudí a postaviť škôlku

Držíme sa modelu, ktorý je odskúšaný v Európe. Spájame to, čo je tu  dobré už niekoľko rokov, teda tradíciu v odbornom vzdelávaní s nemeckým  modelom, skonštatoval vedúci duálneho vzdelávania vo firme.

Duálne vzdelávanie v strojníckych odboroch ukončili prví absolventi,  ktorí praxovali u prievidzského dodávateľa automobilového priemyslu,  spoločnosti Brose. Študenti stredných odborných škôl (SOŠ) v Prievidzi a  Handlovej si prevzali v pondelok v priestoroch firmy okrem výučného  listu i európsky certifikát. Viacero z nich plánuje pokračovať v štúdiu  na vysokej škole.

V štúdiu plánuje pokračovať Denis Navrátil zo SOŠ v Handlovej, ktorý  podľa svojich slov najskôr nevedel, kam pôjde na strednú školu.  "Usmernili ma rodičia, ktorí povedali, že technika je budúcnosť, a v  rámci odboru bolo možné i duálne vzdelávanie. Bola to v podstate dobrá  voľba, boli sme vo firme, máme veľa zručností, je tu aj veľa modernej  techniky, na ktorej sa môžeme učiť. Odporučil by som to aj ostatným  študentom a žiakom," doplnil Navrátil. Vo firme, naopak, zostáva pracovať Juraj Zelenák, a to pre dobré podmienky.

"Veľmi nás teší, že tento najvýznamnejší zamestnávateľ v rámci  transformácie regiónu vie prispieť k tomu, aby aj ľudia, ktorí možno  skončia v baniach alebo inde, si tu dokázali nájsť relevantné  uplatnenie," uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR  Karol Galek (SaS). Zároveň pripomenul, že spoločnosť štát doposiaľ  podporil sumou viac ako 18 miliónov eur, a to prostredníctvom priamej  investičnej podpory, ako i formou nepriamej daňovej dotácie, prípadne  ako príspevok na novovytvorené pracovné miesta. Štátny tajomník zároveň  vyzdvihol tamojšie centrum výskumu a vývoja, ktoré môže prispieť k  rozvoju regiónu, ako i duálne vzdelávanie.

"Držíme sa modelu, ktorý je odskúšaný v Európe. Spájame to, čo je tu  dobré už niekoľko rokov, teda tradíciu v odbornom vzdelávaní s nemeckým  modelom. Naši študenti to majú aj o dosť ťažšie. Musia sa učiť nielen  bežné slovenské normy, ale aj európske normy a tak to je v celom  vzdelávaní," skonštatoval Marián Lovás, vedúci duálneho vzdelávania vo firme.

Program ukončilo v tomto roku 28 študentov, ide o prvých absolventov  tohto projektu v spoločnosti. Dostali výučné listy, maturitné  vysvedčenie a európsky certifikát odbornej spôsobilosti. Celkovo je do  projektu zapojených vo firme 98 študentov, a to vrátane aktuálnych  absolventov, ktorých v septembri nahradia noví, dodal Lovás.

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) má v systéme duálneho vzdelávania  zapojených najviac študentov v rámci všetkých slovenských krajov,  momentálne ide o takmer 1450 žiakov, ozrejmil predseda TSK Jaroslav  Baška. "Spolupráca s firmou je na veľmi vysokej úrovni, v rámci Trenčianskeho kraja patrí medzi tie, ktoré majú najviac dualistov," doplnil  Baška. Vo firme podľa neho zostáva pracovať približne deväť  absolventov, niektorí si našli prácu inde a veľa z nich plánuje  pokračovať v štúdiu.

Prievidzský subdodávateľ pre automobilky Brose plánuje zamestnať stovky ľudí

Prievidzský subdodávateľ pre automobilový priemysel plánuje v  nasledujúcom období zamestnať ďalšie stovky ľudí. Spoločnosť Brose  Prievidza v tomto období dokončila tretiu výrobnú halu, investícia ju  vyšla na 30 miliónov eur. Do budúcna sa plánuje ešte rozšíriť.  

"Tretiu výrobnú halu už napĺňame, má spolu 20.000 štvorcových metrov.  Investovali sme do nej 30 miliónov eur. Pracovať tam bude od 450 do 500  ľudí, túto kapacitu by sme mali naplniť do dvoch rokov," povedal v  pondelok po otvorení haly konateľ spoločnosti Axel Mallener. O podporu  na túto investíciu štát firma podľa neho nežiadala.

Firma sa naďalej okrem výroby podľa neho zameriava aj na výskum a vývoj,  do neho investovala zatiaľ približne osem miliónov eur. Výrobca tiež v  súčasnom období pripravuje výstavbu materskej školy pre deti svojich  zamestnancov, s prácami chce začať budúci rok.  

Spoločnosť zasiahla i pandémia nového koronavírusu, horšie sú však podľa  riaditeľa aktuálne problémy s materiálom a zákazníci firmy znižujú  krátko pred výdajom objem objednávok. "Máme tu ľudí, ktorých musíme  platiť, máme materiál na sklade. Nemôžeme teraz vôbec plánovať, nevieme,  čo bude budúci mesiac. Ako dodávateľ nesieme celé riziko," zdôraznil s tým, že problémy spôsobuje i inflácia.

Investor plánuje do budúcna svoje aktivity ešte rozšíriť. "Máme ešte  opciu na výstavbu dvoch hál. Plánovali sme s tým začať už budúci rok,  ale sme opatrnejší a čakáme vzhľadom na to, čo sa teraz deje na trhu.  Počkáme ešte polroka alebo rok," dodal Mallener.

Brose Prievidza vznikla v marci 2015 a jej jediným spoločníkom je  nemecká skupina Brose International GmbH Coburg. Skupina Brose má  zastúpenie v Európe, Ázii, Amerike a Afrike. Jej produkcia sa zameriava  na výrobu mechatronických komponentov a systémov pre automobilový  priemysel. Svoju produkciu dodáva približne 80 značkám automobilov, viac  než 40 dodávateľom elektrických motorov a mechatronických systémov pre  dvere automobilov, zadné výklopné dvere a sedadlá. Zamestnáva takmer  25.000 pracovníkov.

Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti v okrese Prievidza dosiahla  podľa posledných dostupných údajov z mája tohto roka 7,34 %.

Ďalšie správy