Foto a video: Kuchyňu a jedáleň v bojnickej nemocnici zrekonštruujú za takmer 6 miliónov eur

10.6.2024
Foto a video: Kuchyňu a jedáleň v bojnickej nemocnici zrekonštruujú za takmer 6 miliónov eur

Kuchynský a jedálenský trakt Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so  sídlom v Bojniciach prejde komplexnou rekonštrukciou. Do stavebných  prác a nového vybavenia investuje Trenčiansky samosprávny kraj (TSK)  takmer šesť miliónov eur. Základný kameň stavby poklepali v pondelok,  rekonštrukciu dokončia o rok.

Riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz pripomenul, že od postavenia  nemocnice v roku 1961 zásadnou rekonštrukciou kuchyňa neprešla. "Technológia,  ktorá zabezpečovala odvetrávanie, už nevyhovovala. V zimnom období sa  hromadili pary, steny boli neustále vlhké a tvorila sa na nich pleseň. V  lete to bolo v poriadku," opísal riaditeľ.

Rekonštrukcia je podľa neho nevyhnutná na to, aby nemocnica splnila nové  hygienické štandardy, zvýši sa tak i bezpečnosť pacientov. "Strava  bude po novom rozvážaná takzvaným tabletovým systémom, čo zefektívni i  prácu ošetrovateľského personálu, ktorý nebude musieť rozdeľovať stravu  na oddeleniach a potom zbierať a umývať riady," priblížil ďalej Glatz.

Investíciu do bloku s kuchyňou a jedálňou v nemocnici plánoval TSK už dlhšie, spomenul predseda TSK Jaroslav Baška. "Investícia  je v hodnote takmer 3,3 milióna eur, kraj ju bude hradiť zo svojho  rozpočtu. Náklady na vybavenie sa odhadujú na 2,5 milióna eur až tri  milióny eur," vyčíslil Baška. Realizácia je podľa neho plánovaná na  12 mesiacov, pričom kraj musí paralelne zabezpečiť i verejné  obstarávanie na vybavenie kuchyne. "Kapacita kuchyne sa zvýši.  Najviac sa bude variť obedov, po novom to bude 850 jedál. Potom sú to i  raňajky, desiata, olovrant, večere a rôzne diéty podľa predpisu lekárov," ozrejmil predseda TSK.

Stravu majú pacienti i personál zabezpečenú, zamestnanci ju varia v  priestoroch bývalej Základnej školy na ulici P. J. Šafárika v Prievidzi.  Mesto ich nemocnici prenajalo za symbolický nájom, nemocnica bude  hradiť i spotrebované energie.

V bojnickej NsP pred časom dokončili nové oddelenie anestéziológie a  intenzívnej medicíny, aktuálne čakajú na jeho nové vybavenie. Nemocnica  rovnako pripravuje projekt na rekonštrukciu časti hlavného monobloku a  ďalší na rekonštrukciu trojice ubytovní. NsP získala na viacero  investícií z Plánu obnovy a odolnosti SR 18,2 milióna eur. Z Fondu na  spravodlivú transformáciu chce zase financovať energetický manažment  areálu.

Ďalšie správy