Foto a video: Prievidza má od dnes oficiálne otvorené zmodernizované letisko za 3,1 milióna eur

19.3.2019
Foto a video: Prievidza má od dnes oficiálne otvorené zmodernizované letisko za 3,1 milióna eur
letisko Prievidza Brose

Jeho modernizáciu za približne 3,1 milióna eur, ktorú slávnostne  odovzdali do užívania v utorok, zabezpečil prievidzský aeroklub.

S výstavbou začal dodávateľ v auguste minulého roka. "Zmodernizovaná  vzletová a pristávacia dráha je vybudovaná na pozemkoch aeroklubu,  celkovo je dlhá 1081 metrov a široká 23 metrov. Letisko je certifikované  na prevádzku za viditeľnosti počas dňa aj noci, to znamená, že má  dráhové osvetlenie," povedal riaditeľ letiska v Prievidzi Ľuboš Jánošík.

Tým, že aeroklub podľa neho zabezpečil vybudovanie spevnenej dráhy,  letisko môže prevádzkovať celoročne a za nižšej únosnosti trávnatých  plôch. "Veľkou zmenou je to, že tu budú môcť pristávať lietadlá  vyššej hmotnostnej kategórie, ktoré doteraz na trávu pristávať nemohli,"  priblížil s tým, že kritický typ lietadla je Cessna Citation CJ4,  čo je prúdové obchodné lietadlo, do ktorého sa zmestí desať pasažierov, a  v utorok na letisku aj pristálo.

"My sa nesústreďujeme na to, aby sme tu vybudovali letisko na  obchodnú leteckú dopravu, pretože takýchto letísk máme na Slovensku  dosť. My sa sústreďujeme na to, aby sme tu vybudovali a prevádzkovali  letisko na privátnu dopravu a biznis lety," ozrejmil ďalej Jánošík.

Financie na modernizáciu letiska dostal prievidzský aeroklub od  tamojšieho dodávateľa pre automobilový priemysel, spoločnosti Brose  Prievidza, spol. s r. o., ako dar. "Je to veľmi veľký úspech pre  región, pre nás, uľahčí sa nám život, dá to i veľa infraštruktúre.  Aeroklub získa veľa, región tiež, lebo sa môže zabezpečiť doprava pre  kúpele. Otvorili sme dvere do sveta a na to môžeme byť všetci veľmi  hrdí," dodal generálny riaditeľ prievidzskej firmy Axel Mallener.

Nové letisko Prievidza

"Pre región je to pomyselná brána. V tomto období sa Prievidza  dostáva na úplne inú úroveň. Do Prievidze a z Prievidze sa bude môcť  teraz lietať kamkoľvek vo svete," skonštatoval prezident Aeroklubu Prievidza František Zlocha.

Prievidzské letisko bolo podľa neho aj doteraz podporným prvkom v  cestovnom ruchu, a to vďaka organizovaniu leteckých súťaží, po novom to  však podľa neho bude ešte chvíľku trvať, kým sa miestni podnikatelia  zorientujú v možnostiach, ktoré modernizácia letiska prinesie.


Letisko v Prievidzi má štatút medzinárodného letiska s nepravidelnou  prevádzkou. Naďalej tam budú organizovať športové súťaže, najmä v  bezmotorovom lietaní. Po novom tam plánujú rozšíriť portfólio aj o  súťaže motorových lietadiel. Minulý rok tam dopravný úrad schválil i  leteckú výcvikovú organizáciu, aeroklub sa však chce sústrediť na výcvik  pilotov na rekreačné a súkromné lietanie.

FOTOGALÉRIA SA NACHÁDZA POD VIDEOM

Ďalšie správy