Foto a video: Unikátny nález náhrobných kameňov židovských obyvateľov v Prievidzi

12.5.2022
Foto a video: Unikátny nález náhrobných kameňov židovských obyvateľov v Prievidzi

Pozostatky náhrobkov židovských obyvateľov Prievidze pravdepodobne z  druhej polovice 19. storočia odhalili pracovníci počas terénnych prác v  areáli zberného dvora na Garážovej ulici v Prievidzi. Kamene pochádzajú  zo židovského cintorína bývalej židovskej náboženskej obce pod Banskou.  Informovali o tom zástupcovia samosprávy a odborníci vo štvrtok na  brífingu.    

Historik Erik Kližan označil pozostatky náhrobkov za nález storočia pre  Prievidzu. Podľa jeho slov sa mu zatajil dych, keďže kamene už oficiálne  existovať nemali, pretože cintorín náboženskej obce z Prievidze zrušili  v roku 1985. "Cintorín sa obnovil v roku 1993, čo sa dovtedy objavilo, to tam inštalovali. O tomto náleze už nevedel nikto," spomenul Kližan.

Po židovskej komunite, ktorá podľa neho pôsobila v Prievidzi  od  polovice 19. do polovice 20. storočia, nezostalo prakticky nič. "Stará Prievidza vrátane domov, kde žili, bola asanovaná. Tieto kamene sú tak jedinou pripomienkou toho, že tu žili," skonštatoval.

Pozostatky niekoľkých desiatok náhrobkov objavili v areáli dvora po  takmer 40 rokoch v týchto dňoch po tom, ako sa na ne medzičasom zabudlo. "Po zrušení cintorína časť týchto kameňov previezli do areálu  technických služieb (TS). Pôvodne mali ísť na smetisko, vďaka  prozreteľnosti vtedajšieho riaditeľa TS Ladislava Chrenka sa ich však  podarilo zachovať," ozrejmil mestský poslanec, ktorý sa dlhodobo venuje židovskej tematike, Michal Dobiaš.  

Náhrobky budú predmetom výskumu. "Nápisy na nich sú aj v hebrejskom  jazyku, už máme však dohodnutý preklad textov. Kamene môžu pochádzať z  druhej polovice 19. storočia. Tie hodnotnejšie, ktoré sú aj v slovenskom  jazyku, pochádzajú asi z prvej polovice 20. storočia," priblížil historik.

Za unikátny pre mesto označila objav i primátorka Katarína Macháčková. "Mesto  sa dlhodobo snaží podporovať históriu a ukazovať obyvateľom vzácne  momenty, ktoré sme tu mali. Jeden z nich je aj život Židov v našom  meste. V súčasnosti sa k židovskej národnosti u nás skoro nikto nehlási,  o to vzácnejší je pre nás tento nález," ozrejmila Macháčková.

Mesto podľa nej zabezpečí, aby náhrobky boli odovzdané na správne  miesto, to znamená na židovský cintorín, aby si spomínalo na týchto  ľudí, keďže patria k životu Prievidze.

Viac v reportáži


Viac v rozhovore

Ďalšie správy