Havarijné poistenie – všetko, čo potrebujete vedieť

13.3.2023
Havarijné poistenie – všetko, čo potrebujete vedieť

V živote, a hlavne na cestách, sa z času na čas vyskytnú situácie, kedy  havarijné poistenie oceníte, najmä v prípadoch, keď svoje auto využívate  denne. Ak ste na prepravu autom odkázaný, uzavrieť  poistenie sa vám  určite oplatí.

Havarijné poistenie, nazývané  aj KASKO, nie je zo zákona povinné, no v súčasnosti patrí medzi veľmi  obľúbené. Z pohodlia domova si ho môžete vybaviť na poistisaonline.sk. V prípade dopravnej nehody alebo poškodenia vám poisťovňa preplatí  náklady vzniknuté na opravu. Preplatenie však závisí aj od druhu  poistenia, ktoré ste si vybrali. 

Prečo je dôležité mať havarijné poistenie?

Výber havarijného poistenia je vždy veľmi dôležitý krok, ktorý  si treba poriadne premyslieť. Havarijné poistenie poskytne majiteľovi  automobilu poistné plnenie v prípade poistnej udalosti (nehoda, škoda  spôsobená živelnými pohromami alebo vandalizmom a iné). Vďaka poisteniu  sa môžete na cestách cítiť vždy bezpečne.

Aké škody kryje havarijné poistenie? 

Medzi základne a najčastejšie zohľadňované škodové udalosti  patria škody na vozidle spôsobené nehodou, nehľadiac na to, či ide o  čiastočnú alebo totálnu škodu. Poistnú udalosť si môžete uplatniť aj v  prípade vandalizmu alebo krádeže vozidla či batožiny vo vozidle. Hradené  sú aj škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením – povodeň, požiar,  silný vietor či krupobitie.

Od rozsahu krytia sa odvíja aj cena poistenia. 

Koľko stojí havarijné poistenie? 

Cena havarijného poistenia sa odvíja od rôznych faktorov, akými  sú značky a modelu vozidla, ročného nájazdu, veku a skúseností vodiča,  ako aj histórie nehôd. Staršie vozidla majú spravidla vyššiu sumu  poistenia ako nové vozidlá, keďže sa do úvahy berie fakt, že už sú  opotrebované a nemusia mať také jazdné vlastnosti ako nové autá.  Základom pre výpočet ceny havarijného poistenia je tzv. nová suma  vozidla, ktorú poisťovne počítajú na základe rôznych vzorcov.

Na čo si dať pozor? 

Pri výbere havarijného poistenia by ste mali zvážiť niekoľko  faktorov, ako napríklad cenu poistenia, rozsah poistenia, ako aj to, aké  sú podmienky pre vyplatenie poistného plnenia a aké dokumenty budete  musieť predložiť v prípade poistnej udalosti.

Je dôležité vybrať si správne poistenie, ktoré zodpovedá vašim  potrebám a finančným možnostiam, aby ste sa v prípade nehody cítili isto  a bez starostí. Svoje poistenie dnes už viete vybaviť jednoducho na poistisaonline.sk


Ďalšie správy