Hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani v Handlovej odročili na neurčito

21.6.2024
Hlavné pojednávanie v kauze výbuchu v bani v Handlovej odročili na neurčito

Hlavné pojednávanie v kauze tragického výbuchu v bani v Handlovej v  piatok odročil Okresný súd (OS) Prievidza na neurčito. Dôvodom bola  nahlásená bomba na súdoch na Slovensku. Samosudca mal vyhlásiť rozsudok.

Pôvodne mal súd rozhodnutie oznámiť ešte v stredu (19. 6.) popoludní,  piatkový termín určil rovnako po bombovej hrozbe. Na stredajšom hlavnom  pojednávaní vyhlásil samosudca dokazovanie za skončené, prokuratúra i  obhajoba predniesli záverečné reči. Obžalovaní sa i z piatkového  pojednávania ospravedlnili. Na ďalší termín súd zúčastnené strany  predvolá.

Obhajca dvoch obžalovaných Peter Filip v súvislosti s nahlásenou bombou  na súdoch povedal, že ho mrzí, že to takto dopadlo už druhýkrát tento  týždeň. "Vrhá to zlé svetlo na obžalovaných, ktorí s tým nemajú vôbec nič spoločné," vyhlásil. Filip podľa svojich slov verí, že orgány činné v trestnom konaní nahlásenie bomby zdokumentujú a odhalia páchateľa.

OS v Prievidzi sa kauzou tragického výbuchu zaoberá po tretí raz.  Krajský súd v Trenčíne o tom rozhodol vlani v marci na neverejnom  zasadnutí. Rozsudok OS z februára 2020 zrušil v celom rozsahu a vrátil  mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol.  Okrem iného navrhol, že ak súd obžalovaných uzná opäť za vinných, mal by  zvážiť mimoriadne zníženie trestov.

Samosudca OS v Prievidzi uznal vo februári 2020 troch obžalovaných za  vinných z prečinu všeobecného ohrozenia. Ladislavovi H., Jozefovi T. a  Daliborovi R. uložil niekoľkoročné tresty odňatia slobody, ako i zákaz  činnosti v ich odboroch. Kauzou sa zaoberal po tom, ako odvolací súd v  marci 2017 zrušil jeho pôvodný rozsudok z mája 2015.

Výbuch, ku ktorému došlo 10. augusta 2009 v podzemí bane v Handlovej, si  vyžiadal životy deviatich baníkov a 11 banských záchranárov. Udalosť je  najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku.

Ďalšie správy