Hornonitrianske bane Prievidza a Tatravagónka by mali priniesť v Novákoch ďalších 300 miest

17.2.2020
Hornonitrianske bane Prievidza a Tatravagónka by mali priniesť v Novákoch ďalších 300 miest

Strojárenský podnik BME v Novákoch by mal transformovať svoju výrobu z banskej techniky na železničný program.

Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) plánujú s popradskou Tatravagónkou  vyrábať železničné podvozky. Výrobu spolu s výskumom a vývojom chce  banská firma umiestniť vo svojom odštepnom závode Banská mechanizácia a  elektrifikácia (BME) v Novákoch. Investícia tam má priniesť 300 nových  pracovných miest, firmy chcú svoj zámer financovať z európskych zdrojov.  

Strojárenský podnik BME v Novákoch by mal transformovať svoju výrobu z banskej techniky na železničný program. "Máme  veľkú ambíciu, pokiaľ by sa to podarilo, vytvoriť postupným spôsobom až  do 500 pracovných miest. Nedokážeme to sami, musí to byť v spolupráci s  firmou, ktorá to ovláda, to znamená s Tatravagónkou Poprad," uviedol predseda dozornej rady HBP Rastislav Januščák.

V BME v súčasnosti pracuje približne 200 ľudí, vytvorenie avizovaných 500 pracovných miest by malo byť vrátane nich. "Možno aj viac, to všetko závisí od vývoja tohto programu," doplnil Januščák.

Spoločnosť sa podľa neho stretáva s už prvými problémami týkajúcimi sa  čerpania štrukturálnych fondov, vzhľadom na to, že všetky systémy  čerpania pre veľké podniky hovoria len o 25-percentnom financovaní a  zvyšok si musí riešiť firma. "To my už ale nedokážeme. Preto rokujeme  s úradom podpredsedu vlády a hľadáme riešenie v podobe prijatia ad hoc  výnimky. Alebo sa počas roka 2021, teda prípravy nového štrukturálneho  programu 2021-2027, urobia také opatrenia pre hornú Nitru, že bude možné  čerpať iné percento tak, aby to spoločnosti vedeli zvládnuť," ozrejmil. Rokovania na túto tému s Európskou komisiou potvrdil uplynulý týždeň minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Bane sa podľa predsedu ich dozornej rady už dlhodobo venujú  diverzifikácii zamestnanosti, dôkazom majú byť projekty pestovania  paradajok či chov sumčeka afrického v Handlovej. "Doteraz všetky  tieto produkty vznikali takzvaným projektovým systémom. To znamená, že  spoločnosť na to dala vlastné zdroje, maximálne do 30 percent a zvyšok  boli úverové zdroje. Tie už dnes nemáme dostupné, na základe toho, že  padlo definitívne rozhodnutie o ukončení ťažby. Banky sa k tomu stavajú  veľmi skepticky. Sme tak už len odkázaní na možné zdroje zo  štrukturálnych fondov a tak ďalej," ozrejmil Januščák.

Spoločný projektový zámer predložili spoločnosti ako jeden z  indikatívnych projektov Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu  horná Nitra. Odborníci ho zaradili medzi investície s vyššou pridanou  hodnotou, jeho realizovateľnosť tak posudzuje JASPERS.

HBP plánujú rozšíriť i opravu železničných vagónov v hnedom parku Bane Cigeľ.

Ďalšie správy