Hornonitrianske múzeum v Prievidzi predstavuje skameneliny z regiónu

14.9.2023
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi predstavuje skameneliny z regiónu

Skameneliny z hornej Nitry prezentuje nová výstava v Hornonitrianskom  múzeu v Prievidzi. Prezentačné podujatie Z pravekých morí horného  Ponitria je prvou z aktivít múzea v rámci Dní európskeho kultúrneho  dedičstva, expozíciu si tam návštevníci môžu pozrieť do 16. novembra.  Informovalo o tom Hornonitrianske múzeum na svojom webe.

"Prezentačné podujatie prostredníctvom stovky vystavených skamenelín,  textom i obrazom približuje pestrosť a variabilitu najstarších  obyvateľov krajiny v dobe, keď sa územie ešte len formovalo a po mnoho  miliónov rokov bolo súčasťou druhohorných i treťohorných praoceánov," načrtla kurátorka geologických zbierok Katarína Keratová.

Medzi exponátmi vzácnych skamenených morských živočíchov z horného  Ponitria sa podľa nej nachádzajú zástupcovia prvokov, ostnatokožcov,  pŕhlivcov, chytadlovcov, mäkkýšov, hubiek, červov, článkonožcov. Zo  stavovcov sú to ryby a drsnokožce. "Návštevníkov určite zaujmú  zvláštne špirálovito stočené amonity, ktoré vyhynuli spolu s  dinosaurami, rovnako ako belemnity s priamymi predlženými schránkami  tvarom pripomínajúcimi cigaru," priblížila ďalej Keratová.

Ďalšími pozoruhodnými skamenelinami sú podľa nej zvyčajne drobné morské jednobunkovce - dierkavce. "Priam umelecky modelované sú vystavované bochníkovité a guľovité  ježovky či kolóniové i solitárne koraly. Druhovo najpočetnejšie sú  zastúpené veľkostne sa líšiace schránky lastúrnikov a ulitníkov s rôznym  tvarom," doplnila. Prezentáciu skamenelín dopĺňajú i početné nálezy  stavovcov v podobe šupín a kostrových zvyškov rýb, ale i žraločie zuby.

Múzeum k výstave pripravilo i viacero sprievodných aktivít.

Ďalšie správy