Hornonitrianski baníci začnú s likvidáciou podzemia v bani Handlová

3.12.2021
Hornonitrianski baníci začnú s likvidáciou podzemia v bani Handlová

Dobývací priestor bane Handlová je z pohľadu uzatvárania povrchu rozsiahly, predstavuje 48,75 štvorcového kilometra.

Hornonitrianski baníci v týchto dňoch ukončili prevádzkové práce v bani  Handlová a začnú s likvidáciou podzemia. Zavŕši sa tým tak 112-ročné  obdobie priemyselnej ťažby uhlia v najstaršej slovenskej uhoľnej bani,  ktorá sa datuje od 1. júla 1909. Celkovo od roku 1909 až doposiaľ tam  baníci vyťažili 82.295.940 ton uhlia.

"Po vyexpedovaní posledných 800 ton uhlia z úpravne bane Handlová do  Elektrárne Nováky ešte 12. októbra v bani v Handlovej definitívne  končíme s prevádzkovými prácami v poslednom 12. ťažobnom poli," informovala v piatok TASR tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Adriana Siváková.

Počas roka bane 12. pole podľa nej súbežne uzatvárali s doťažbou  posledných zásob uhlia, postupne demontovali elektrostrojné zariadenia a  banskú techniku. "Aktuálne nastáva etapa jeho uzatvárania,  likvidácie nepotrebných banských diel, ktorá bude z hľadiska podzemia  pokračovať aj v roku 2022," doplnila.

Rozhodnutie o ukončení ťažby uhlia v bani Handlová prijalo  predstavenstvo spoločnosti 30. septembra. Po bani Cigeľ ide v poradí o  druhú ťažobnú prevádzku spoločnosti, ktorá skončila ťažbu uhlia v súlade  s vládou nariadeným rozhodnutím o útlme baníctva z konca roka 2018.  Časový rámec odobrila Európska komisia v roku 2019.

V nadväznosti na ukončenie ťažby v Handlovej príde o prácu 237  zamestnancov. Hromadné prepúšťanie potrvá do konca tohto roka. V bani v  Handlovej pracovalo 383 ľudí, 95 z nich preradili bane na produktívne  pracoviská. Podmienku na kompenzačný príspevok spĺňalo 145 z  uvoľňovaných zamestnancov, časť z nich a ďalší využijú možnosť projektu  rekvalifikácií. Malo by ísť približne o 100 pracovníkov. "Aktuálne je do projektu zapojených 88 zamestnancov, pričom ďalší 59 bývalí zamestnanci už rekvalifikáciu absolvovali," priblížila Siváková.  

Dobývací priestor bane Handlová je z pohľadu uzatvárania povrchu  rozsiahly, predstavuje 48,75 štvorcového kilometra. S postupným úbytkom  zásob uhlia časť hnedého parku využila spoločnosť na rozšírenie  nebanských aktivít. Od roku 2000 tam pôsobí spoločnosť Handlovská  energetika, ktorá dodáva teplo z biomasy. V roku 2015 tam bane spustili  chov sumčeka afrického.

"V areáli sa nachádza viacero objektov, ktoré môže spoločnosť  ponúknuť na nové priemyselné využitie. Banícke technické dedičstvo chce  zachovať v spolupráci s predstaviteľmi handlovskej mestskej samosprávy  vybudovaním baníckeho uhoľného skanzenu," dodala Siváková.

Foto: Vanda Mesiariková

Ďalšie správy