Quantcast

Hornú Nitru čaká basketbalové derby! Favoritom je Prievidza

11.10.2021
Hornú Nitru čaká basketbalové derby! Favoritom je Prievidza

Blíži sa súboj odvekých a regionálnych rivalov. Už nejaký ten „piatok“ sa fanúšikovia dvoch hornonitrianskych basketbalových klubov pripravujú na vzájomný stret.

Prievidžania sú pasovaní do role favorita, pod čo sa podpísalo aj to, že hrajú doma. V derby však nebude rozhodovať len prostredie, ale aj detaily na palubovke.

Návrat hviezdy

Bola to správa leta. Do Prievidze sa vrátil Marek Jašš. Reprezentant a syn legendy miestneho BC sa po pôsobení u rivala z Handlovej rozhodol posilniť svoj rodný klub. O impulz pred novou sezónou tak bolo postarané. Ale tým práca na novom kádri Prievidžanov nekončila. Vo štvrtok 2. septembra sme sa dozvedeli o príchode Christiana Oshita. Okrem neho zo zahraničia prišli aj Tyler Creammer a Rimantas Daunys.

Prievidza si pred novou sezónou zaumienila, samozrejme, účasť v play-off. Šancu na ceste do vyraďovacej časti by mali dostať aj miestni odchovanci. Snahu o dobré výsledky v Alpsko-jadranskom pohári BC uprieť nemôžeme, no po troch kolách ešte fanúšikovia neokúsila chuť výhry.

Základným kameňom celej sezóny však budú výsledky v lige, kde zatiaľ Prievidza ako jediná po dvoch kolách nevyhrala. Nad jej sily bol v sobotu aj Lučenec. Pred zverencami Maroša Helmecyho tak stojí veľmi atraktívna výzva. Zaznamenať prvý triumf v novom ročníku a vďaka tomu aj ovládnuť derby.

Myšlienky na play-off

Vyraďovacia časť je v basketbalovej lige vytýčeným cieľom pre každý jeden tím. Sklamanie z minuloročného nenaplnenie tejto ambície bolo v Handlovej výrazné, no podľa slov z tábora MBK sa už všetka energia premenila na motiváciu. A tú ma úplne nový tím. Veď z minuloročnej súpisky zostal v druhom najväčšom meste hornej Nitry len jeden hráč a tréner Danilo Rakočevič.

Slovenskú časť kádra dopĺňa štvorca legionárov: dvaja Srbi Stefan Milivojevič a Nikola Ščekič a dvaja Američania Jordon Talley a DeAndre Abram. Nový tím má za sebou už aj prvý tohtosezónny triumf. Handlovčania v sobotu zdolali Svit, takže majú pred svojim regionálnym rivalom mierny náskok. Či to však znamená aj to, že sú momentálne v lepšom rozpoložení ťažko povedať. Liga má za sebou len dve kolá, preto je na hodnotenie výkonnosti ešte priskoro.

Prievidza je v prevahe

Duel odvekých rivalov je na programe v stredu o 18:00. Palubovka Prievidze bude zaručene "horieť“. Posledné tri hornonitrianske derby stretnutia dopadli vždy v prospech prievidzského klubu. A keďže sa teraz hrá v najväčšom meste na hornej Nitre, všetky stávkové kancelárie zo zoznamu na www.stavkovaniecezinternet.sk to vidia na viac-menej bezproblémovú výhru Prievidze.

Bookmakeri v DOXXbete vypísali na tím Maroša Helmecyho kurz 1,45. Ich kolegovia vo Fortune to vidia veľmi podobne. Hodnota je na čísle 1,50. Na regionálny šláger si stavíte aj v Synottipe, kde odborníci zostavili nasledovné hodnoty: Triumf domácich – 1,42, triumf hostí – 2,57.

Favorizovaniu Prievidze sa nedá príliš čudovať, veď jej hráči vyhrali deväť z posledných desiatich "baníckych" derby duelov. Nezatracujme však hostí. Síce nemajú najlepšiu bilanciu a pred sezónou obmenili výraznejšie káder, no stále môžu niečím prekvapiť. Ak sa tak stane, kurzy okolo úrovne 2,60 budú výherné.

Fanúšikovia na tribúnach

Derby nemá tu pravú atmosféru, pokiaľ mu chýbajú diváci na tribúnach. To je už, našťastie, minulosťou. Navyše, oba kluby z hornej Nitry sa môžu popýšiť veľmi aktívnymi fanklubmi, ktoré už "zbroja" na stredajší derby duel. Nemyslíme tým, že by sa chystali nejaké výtržnosti, skôr len to, že sa oba tábory budú starať o tú pravú atmosféru v hľadisku.

 A keďže je momentálne v Prievidzi basketbal športom číslo jeden, na zaplnenie povolených miest miestnej športovej haly sa dá spoľahnúť. Dramatickú zápletku by mohol priniesť čo najdlhšie vyrovnaný stav. A ak by sa duel skončil remízou, oslavovali by tipéri, ktorí sa nebáli staviť na kurz v rozmedzí od 15,00 až po 18,00.

Ďalšie správy