Inkontinencia v tehotenstve a po pôrode je dnes už riešiteľným problémom

24.9.2018
Inkontinencia v tehotenstve a po pôrode je dnes už riešiteľným problémom

Kedysi zdravotné problémy sprevádzali rôzne komplikácie, nad ktorými sa ľudia ani nepozastavili.

Brali ich ako nutné zlo a maximálne sa ich snažili vlastnými silami za pomoci babských receptúr a odporúčaní zmierniť. O ich úplnom odstránení nemohlo byť ani reči. A tak vlastne jedinci, ktorých sa to týkalo len v tichosti trpeli.

Svoje by to o tom vedeli rozprávať mnohé skupiny pacientov s metabolickými, onkologickými, srdcovocievnymi, neurologickými, či psychiatrickými ochoreniami. Ako teda vidieť, skoro každá skupina ochorení má aj svoj špecifický druh komplikácií s ktorými musí takto postihnutý človek rátať a popasovať sa.

Častou komplikáciou, teda častým sprievodným javom spoločným pre veľa ochorení je aj únik moču, inak nazývaný aj inkontinenciou. Ak napríklad nádorovými bunkami postihnutá mužská prostata metastázuje do okolitých štruktúr, vytvára tak na ne určitý neprirodzený tlak v dôsledku čoho môže byť aj vyprázdňovanie značne komplikované.

Bohužiaľ, inkontinencia sa nespája iba s ochoreniami ako takými. Úplne prirodzené obdobie a stav v živote hlavne u žien je únik moču v tehotenstve.

Tehotenstvo predstavuje totiž pre ženu z psychologického a najmä z fyziologického aspektu veľkú zmenu s ktorou sa musí jej organizmus vysporiadať. Rýchlo rastúci plod taktiež vytvára určitý tlak na dolné močové ústrojenstvo a núti nastávajúcu mamičku močiť častejšie než je to žiadúce. Aj samotný pôrod v dôsledku prudkej zmeny v naruší toľko potrebnú rovnováhu v rámci panvového svalstva, a tak ovládanie močenia môže s spravidla je značne obmedzené.

Dochádza tak k samovoľnému odtoku moču a buď iba v malom množstve po kvapkách, alebo vo väčšom, ba až dokonca prúdom. Mnohé mamičky sú z tohto stavu značne znepokojené, pretože to spôsobuje značný osobný diskomfort a fungovanie v spoločnosti.

Riešenie je dnes ale naporúdzi. Lekár, urológ po porade s inými špecialistami zistí pravú príčinu a určí terapiu. Pri malom, zanedbateľnom množstve unikajúceho moču hravo postačí úprava životného štýlu, to znamená, že zdravá strava zvýšenie telesného pohybu .

Vo väčšom množstve už príde na rad medikamentózna liečba a návšteva skupinových cvičení, no a pri skutočne veľkom objeme moču pomôže iba chirurgický zákrok. Najväčšiu skupinu tvoria ženy s ľahkým a stredným postihnutím ak to tak môžeme nazvať.

Pre tie je pripravený celý rad účinných odporúčaní, ktoré zaručene zaberajú, len ich treba starostlivo dodržiavať, inak by vlastne ani nemali zmysel. Je vhodné, aby sa ženy po pôrode aktívne zaujímali čo všetko nesmú opomenúť, aby sa únik moču stal behom krátkej doby minulosťou.

Tak v prvom rade by si mali upraviť svoj jedálniček. Racionálna strava, viackrát denne a hlavne nejesť a nepiť pred spaním. Plný žalúdok a mechúr si potom pýta vyprázdnenie, či je deň a či noc. Žena si tak neoddýchne a je zamestnávaná neustálym nočných chodením na toaletu.

O močopudných tekutinách ani nemá zmysel hovoriť, pretože silná káva a alkohol nežiadúci stav iba podporujú. V druhom rade si je treba stanoviť podrobný plán cvičenia so zameraním sa na postihnuté panvové svalstvo. Aké sú to?

Nikto sa dnes už nemusí trápiť a skúšať to, čo je odskúšané a zaručene zaberá. Sú nimi takzvané Kegelove cviky, čo je súbor cvičení zostavené americkým gynekológom Arnoldom Kegelom v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Striedavým napínaním a uvoľňovaním panvového svalstva toto znovu nadobudne po čase svoju pôvodnú pevnosť a pružnosť.

Je dosť pravdepodobné, že ak je žena v tomto začiatočníčka, nebude si dobre vedieť poradiť s úpravou životného štýlu a cvičením. Odborníci s tým samozrejme rátajú a tak odporúčajú návštevu skupinových cvičení, kde ženy obdržia brožúry s výkladom a súčasne budú inštruované ako správne cvičiť. Navyše tým, že sa stretnú pacientky s rovnakým problémom, dôjde k výmene informácií a dodatočnej psychickej podpore.

Pokiaľ sa únik moču úplne neodstráni, alebo aspoň nezmierni, sú k dispozícii inkontinenčné produkty pre ženy predávané v na to určených obchodoch. Ostych je treba hodiť za hlavu a navštíviť ich kde si každá žena vyberie presne to, čo jej vyhovuje.

Vložky, nohavičky, plienkové nohavičky, a to všetko v rôznych tvaroch a veľkostiach, aby dokonale spĺňali svoju funkciu. V prípade, ak by hanblivosť bola naozaj prekážkou, sú k dispozícii aj internetové stránky predajní, kde sa dá vybrať a objednať príslušný tovar priamo z pohodlia domova.

Možno sme týmto článkom vysvetlili pozadie úniku moču počas šťastného obdobia ženy a tesne po ňom do tej miery, že ak niektoré z nich doteraz stále váhajú nad návštevou odborníka, tak hneď zajtra sa za ním vyberú.

Ďalšie správy