Quantcast

Jeden z obžalovaných v kauze tragického prievalu v bani v Novákoch zomrel

10.1.2022
Jeden z obžalovaných v kauze tragického prievalu v bani v Novákoch zomrel

Jeden z obžalovaných v kauze tragického prievalu v bani v Novákoch,  ktorý si v novembri 2006 vyžiadal životy štyroch baníkov, zomrel.  Uznesenie o zastavení trestného stíhania voči obžalovanému Karlovi D.  Okresný súd v Prievidzi ešte nevydal. Pre TASR to v pondelok potvrdil  hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

"Uznesenie o zastavení trestného stíhania proti obžalovanému, ktorý  zomrel, bude vydané po doručení úmrtného listu do súdneho spisu v tejto  trestnej veci. Po právoplatnosti tohto uznesenia sudca vytýči ďalší  termín hlavného pojednávania," uviedol Tarabus.

Kauzou tragického prievalu v bani sa mal súd naposledy zaoberať 29. novembra 2021. "Pred  týmto termínom bolo súdu doručené ospravedlnenie obžalovaného K. D., v  ktorom uviedol, že sa nemôže na hlavnom pojednávaní zúčastniť z dôvodu  liečby, a zároveň nesúhlasil, aby sa hlavné pojednávanie konalo v jeho  neprítomnosti. Termín pojednávania bol preto zrušený," doplnil Tarabus.  

Obžalovaní z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze prievalu sú štyria  riadiaci pracovníci Hornonitrianskych baní Prievidza, Dalibor R., Karel  D., Jozef H. a Stanislav V., ktorým v prípade dokázania viny hrozí trest  odňatia slobody na štyri až desať rokov. Obžaloba im okrem iného kladie  za vinu, že napriek tomu, že niekoľko dní pred tragédiou dochádzalo k  prítokom vody na predmetný úsek a dva dni pred prievalom boli na tomto  mieste, nevyhodnotili tieto prívaly vody ako príznaky prievalu,  nevykonali potrebné opatrenia a vec neoznámili Obvodnému banskému úradu v  Prievidzi.

K prievalu došlo 16. novembra 2006 v ranných hodinách v siedmom ťažobnom  poli. Rozbahnené nadložné íly zasiahli stenový porub a prístupové  chodby. V blízkosti postihnutého porubu sa v tom čase nachádzalo 11  baníkov, siedmim z nich sa podarilo uniknúť, ale štyria zostali pod  závalom a zahynuli.

Ďalšie správy