Quantcast

Klasické a džezové online koncerty počas vianočných sviatkov sprístupnené

21.12.2020
Klasické a džezové online koncerty počas vianočných sviatkov sprístupnené

Hoci jeseň roka 2020 nepriala živým koncertom, Regionálne kultúrne centrum sa snažilo zachovať tradičné koncertné cykly „Štvrtok? Jedine koncert“, „Nedeľná klasika“ a „Klasika na zámkoch, hradoch a kaštieľoch“ aspoň v podobe, ktorú v tom čase umožňovali zákazy a nariadenia hygienikov a pandemickej komisie. Vo väčšine prípadov išlo o online koncerty prenášané cez internet bez prítomnosti divákov v sále s voľným prístupom alebo dobrovoľným príspevkom. Teraz sa RKC rozhodlo sprístupniť všetky nahraté koncerty pre verejnosť až dokonca vianočného obdobia a môžete si sviatky spríjemniť aj klasickou a džezovou hudbou, ktorá sa v novembri a decembri prezentovala za zatvorenými dverami.

Mucha Quartet (Klasika na zámkoch, hradoch a kaštieľoch) 

Mucha Quartet vzniklo v roku 2003 na pôde Konzervatória v Bratislave a patrí k významným komorným telesám na Slovensku. Na koncerte v prievidzskom Farskom kostole Sv. Bartolomeja zazneli diela: Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Sláčikové kvarteto č. 1 F dur, op. 18/1, Eugen Suchoň (1908 – 1993): Preletel sokol a Alexander Borodin (1833 – 1887): Sláčikové kvarteto č. 2 D dur.

Účinkujú: Juraj Tomka - 1. husle, Jozef Ostrolucký - 2. husle, Veronika Kubešová - viola, Pavol Mucha - violončelo.


Vokálny recitál Lindy Mellenovej (Klasika na zámkoch, hradoch a kaštieľoch)

Záznam koncertu opernej speváčky známej v celej Európe s klavírnou spoluprácou Blanky Juhaňákovej. Uskutočnil sa v historickej obradnej sále Obecného domu v Nitrianskom Pravne. Slávnostnú atmosféru tretieho adventu Gaudete dopĺňajú atraktívne zábery z vtáčej perspektívy obce Nitrianske Pravno a jej historických pamiatok. Kamera a zvuk: Michal Miffo Lenghart, kamera a strih: Tomáš Šrámek, scenár a réžia: Eduard Gürtler


Vokálne kvarteto Elegance (Nedeľná klasika)

Vypočujte si aj atraktívnu interpretáciu hudby na vysokej umeleckej úrovni v podaní vokálneho kvarteta Elegance. Štvorlístok dám tvoria profesionálne sólové speváčky a hlasové pedagogičky - Anna Kaššová, Ivana Kurtulíková, Michaela Štellárová a Andrea Bošeľová.


Slavonic Duo (Klasika na zámkoch, hradoch a kaštieľoch)

Koncert husľovo - gitarového dua v podaní hudobných virtuózov - Andreja Barana (husle) a Adama Marca (gitara) v bojnickom kostole Sv. Martina. Zaznejú diela N. Paganiniho, G. F. Händela, A. Piazzollu, E. Granadosa a J. Iberta.


Cappella Istropolitana Kvintet (Nedeľná klasika)

Komorný orchester Cappella Istropolitana  vznikol v roku 1983 z popredných slovenských  komorných hráčov a sólistov. Koncert, ktorý sa uskutoční v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi, bol interpretovaný kvintetom tohto významného telesa na čele s umeleckým vedúcim Cappelly Istropolitana Robertom Marečkom. Program: Ilja Zeljenka: Musica Slovaca, Lucia Chuťková: Surfer ők, Antonín Dvořák: Sonatína pre husle a klavír op.100 v úprave pre sláčikové kvinteto, Béla Bartók: Rumunské tance.


Miriam Kaiser Trio (Štvrtok? Jedine koncert!)

Speváčka, huslistka a skladateľka Miriam Kaiser predstaví divákom svoj najnovší projekt s názvom Horúca slza.

Miriam Kaiser - husle, spev - Milan Adamec - husle, elektronika, Lujza Ďurišová – violoncello


Ondřej Štveráček Quartet (Štvrtok? Jedine koncert!)

Saxofonista Ondřej Štveráček patrí už viac ako dekádu k najvýraznejším postavám nastupujúcej džezovej generácie v Česku. Popri aktivitách sidemana však usilovne rozvíja svoj vlastný systém hry na saxofón neprehliadnuteľne inšpirovaný džezovou tradíciou.

Účinkujú: Ondřej Štveráček – saxofón, Klaudius Kováč – klavír, Robert Ragan Jr.- kontrabas, Marián Ševčík – bicie


Všetky koncerty sa mohli uskutočniť hlavne vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

Produkcia: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi - https://www.rkcpd.sk 

Dramaturgia: Mgr. Magdaléna Hianiková, Dis.art., stream a zvuk: Ing. Peter Dechet, Ing. Peter Cagáň

(Upozornenie: v úvode každého videa je niekoľkosekundová úvodná obrazovka, koncert sa obvykle začína približne po minúte)


Jana Hvojniková, Peter "Caggy" Cagáň

Ďalšie správy