Koronavírus: Matovič predstavil nové sprísnené opatrenia - Obmedzené reštaurácie, uzavrú sa fitnescentrá, wellness centrá, kúpaliská, sauny a akvaparky

11.10.2020
Koronavírus: Matovič predstavil nové sprísnené opatrenia - Obmedzené reštaurácie, uzavrú sa fitnescentrá, wellness centrá, kúpaliská, sauny a akvaparky
koronavírus

Slovensko sa vydalo českou cestou, zopakoval na tlačovej konferencii minister Krajčí. 

Zároveň predstavil nové opatrenia, ktoré prijal krízový štáb a začnú platiť od štvrtka 15-ho októbra:

  • V mestách a obciach budú rúška v exteriéri vždy povinné
  • Zákaz hromadných podujatí. 
  • Zákaz zhromažďovania sa. 
  • Jedlo môže byť len zabalené a so sebou, alebo v exteriéri. Reštaurácie aj kaviarne však ostávajú otvorené. 
  • Uzavretie fitness a wellnes centier. 
  • V obchodoch a nákupných centrách bude platiť pravidlo 1 osoba na 15 metrov štvorcových
  • Opäť sa vrátia vyhradené hodiny pre seniorov v obchodoch. 
  • Stredné školy prechádzajú od pondelka na dištančné vzdelávanie. 
  • Výnimku dostalo päť profesionálnych športových líg. 

Plavárne budú rovnako ako akvaparky zatvorené, potvrdil Krajčí. V pôvodnom zozname bolo opatrenie o zatvorení fitness a wellness centier, kúpalísk, akvaparkov a sáun.

Ak ľudia nebudú dodržiavať opatrenia, nebudú dostatočné, aby sa vírus prestal šíriť, povedal Krajčí. „Ak 35 percent ľudí sa rozhodne, že to bude ignorovať, bude nás čakať celkové zatvorenie krajiny.“

Nové sprísnené pravidlá budú podľa premiéra Matoviča platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod 500. Podľa ministra vnútra Mikulca regionálny lockdown nemá zmysel.

Režim na hraniciach sa meniť nebude. Okrem Česka je v susedných štátoch situácia lepšia ako na Slovensku, povedal minister vnútra Mikulec.

Krsty, sobáše a pohreby budú mať výnimku z hromadných podujatí. Počty budú ovplyvnené veľkosťou priestoru, na jedného zúčastneného bude  musieť byť 15 metrov štvorcových. Ak bude pohreb či svadba vonku,  nebude obmedzený počet, ale zúčastnení musia dodržiavať dvojmetrové  rozostupy.

Neprichádza sprísnenie, ktoré by zamedzilo organizovať svadby v pohraničí, ako sa to dialo na Orave. Minister Krajčí však povedal, že v Poľsku  obmedzili svadby v prihraničných oblastiach, a tak už nemá zmysel  organizovať svadby tam.

Matovič vyzval ľudí, aby na Dušičky tento rok necestovali a aby to odložili na čas, kedy bude situácia s pandémiou pokojnejšia  a keď cestovanie nebude rizikové. Ak ľudia nebudú opatrenia rešpektovať,  tak ich môžeme podľa premiéra „hodiť do koša“.

Päť najvyšších športových líg sa budú môcť hrať, dostali výnimku na hromadné podujatia. Pokračovať teda budú futbalová, hokejová, volejbalová, hádzanárska a basketbalová liga.

Zákaz hromadných podujatí sa týka aj bohoslužieb. Môžu byť vysielané v televízii či online.

Nové opatrenia sú podľa premiéra Matoviča posledná nádej, aby sme sa nevydali českou cestou. „Snažíme sa zatiahnuť poslednú ručnú brzdu,“ povedal s dodatkom, že  v opačnom prípade nás čaká zatvorenie krajiny, aké bolo v Izraeli či  Bergame, kde ľudia 6, 7 či 10 týždňov nesmeli vyjsť z domu.

Na česko-slovenskej hranici sa nič meniť nebude, povedal Matovič. Aj napriek tomu, že premiér ešte cez týždeň povedal, že by sa mal znížiť počet výnimiek na hranici s Českom.

V nemocnici je s ochorením COVID-19 na umelej pľúcnej ventilácii 48-ročný lekár, ktorý sa staral o pacientov, povedal premiér Matovič.

správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy