Koronavírus: Nové opatrenia vlády 24.3.2020

24.3.2020
Koronavírus: Nové opatrenia vlády 24.3.2020
koronavírus

Pozrite si tiež NOVÉ

Mapa výskytu koronavírusu na Slovensku live - Koronavírus Covid-19 - interaktívna mapa

14:12 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zrušilo aj  písomnú a externú časť maturity a testovanie deviatakov a štvrtákov na  osemročnom gymnáziu pre tento školský rok. Ústne maturity by sa mali  uskutočniť do dvoch týždňov od obnovenia vyučovania, a to v termíne do  30. júna 2020.

12:39 Minister školstva Branislav Gröhling oznámil, že vyučovanie na školách sa po 30. marci nezačne a bude prerušené až do odvolania.

10:27 Ak obchody nebudú rešpektovať vyhradené otváracie hodiny pre  dôchodcov, podľa Matovič im môže hroziť aj nútené zatvorenie až do konca  krízy.

10:15 Premiér Igor Matovič tiež povedal , že vláda sa bude zaoberať aj pomocou živnostníkom a drobným podnikateľom.

10:13 Minister financií Eduard Heger nevylúčil, že by štát mohol spolufinancovať výpadok príjmov zamestnancov. Bude sa o tom rokovať v priebehu dnešného dňa.

10:10 Na Slovensku sa predlžuje aj zákaz organizovať verejné  podujatia, ktorý mal platiť do dnešnej polnoci – po novom platí až do  odvolania.

10:09 Slovensko sa pokúsi s českou vládou dohodnúť  výnimku na dovoz dvoch antivirotík, ktoré Česko zakázalo vyviezť zo  svojho územia.

10:08 Mobilní operátori na Slovensku by mali cielene rozosielať varovné sms správy pre rizikové skupiny.

10:07 Ďalšie opatrenia sa týka RTVS. Má vysielať sväté omše každý deň o 18:00 a zabezpečiť aj vzdelávacie vysielanie pre deti.

10:06 Vo všetkých úradoch a podobných miestach, kde sa ľudia zhromažďujú, sa bude pri vchode merať telesná teplota.


10:05  Ľudia na Slovensku budú musieť všade mimo svojho bydliska nosiť rúško.  Zavedie sa aj povinný dvojmetrový rozostup vo všetkých radoch, ktoré sa  budú vytvárať.

10:02 Obmedzí sa vývoz niektorých liekov potrebných na liečbu  Covid-19. Ako premiér spresnil, nepôjde o úplný zákaz, ale export sa  obmedzí tak, aby Slovensko malo dostatočnú zásobu liekov pre svoju  potrebu.

10:01 Slovenské nemocnice zriadia drive-through  testovacie miesta, kam môžu ľudia prísť autom a odoberú im vzorky bez  toho, aby vystúpili z auta. Zníži sa tak riziko pre personál a pacientov  nemocníc.

9:59 Vláda kúpi 200-tisíc PCR testov na koronavírus. Ako Matovič zdôraznil, nejde o nespoľahlivé rýchlotesty.

9:57  S platnosťou od 12. marca do 30. apríla nebudú plynúť zákonné lehoty.  Matovič zároveň oznámil, že notári a advokáti dostanú výnimku zo zákazu  poskytovania služieb.

9:52 Pomôcť dôchodcom by mali mestá aj obce, premiér Matovič ich vyzval,  aby zriadili telefonické linky, na ktorých si dôchodcovia budú môcť  objednať donášku potravín.

9:48 Pre dôchodcov vlaky zadarmo ostávajú, premiér Matovič ich však  vyzval, aby zbytočne necestovali. Pohrozil, že ak to nebudú dodržiavať,  vezme túto výhodu aj im a prijme aj prísnejšie opatrenia. Taktiež ich  vyzval, aby vychádzali z domu čo najmenej, len v nevyhnutných prípadoch.

9:46 Na Slovensku sa ruší sa bezplatná doprava vo vlakoch pre študentov až do času opätovného otvorenia škôl.

9:44 Dôchodcovia budú mať na Slovensku vyhradené špeciálne hodiny v potravinách, od 9:00 do 12:00.


9:42  Obchody, ktoré mohli byť doteraz otvorené, zatvoria v nedeľu. Ide o  potraviny, drogérie, lekárne a podobne. Oznámil premiér Igor Matovič. Voľný deň bude určený na oddych zamestnancov a dôkladnú dezinfekciu priestorov.

9:40 Núdzový stav sa rozširuje aj na sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Uzatvárajú sa aj denné stacionáre. Matovič predstavuje opatrenia proti  koronavírusu, upozorňuje, že na Slovensku je extrémne málo pľúcnych  ventilácií.

9:31 Na Slovensku v pondelok pribudlo 19 prípadov, 432 vzoriek bolo negatívnych. Oznámil to hlavný hygienik SR Ján Mikas na utorňajšom brífingu.


Správu aktualizujeme

Ďalšie správy