Koronavírus: V okrese Prievidza opäť rekord a 60 prípadov. Na Slovensku 1054.

11.10.2020
Koronavírus: V okrese Prievidza opäť rekord a 60 prípadov. Na Slovensku 1054.
koronavírus

Na Slovensku v sobotu (10. 10.) pribudlo 1054 nakazených novým  koronavírusom z 8959 testov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších  78 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne  úmrtie, celkový počet úmrtí na COVID-19 na Slovensku tak zostáva na  čísle 61. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na  webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

V okrese Prievidza pribudlo 60 nových prípadov

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR priblížilo, že pozitívne testy malo  531 žien a 523 mužov vo veku od niekoľkých mesiacov po 87 rokov.  Pozitívne testovaní boli v Prešovskom kraji (248), Žilinskom kraji  (213), Trenčianskom kraji (180), Trnavskom (128), Nitrianskom (107),  Košickom (70), Bratislavskom (55) a Banskobystrickom (53) kraji.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 388 ľudí s novým  koronavírusom alebo s podozrením naň, potvrdené ochorenie má 344  pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 12 osôb, podporu  umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 36 pacientov.

Na Slovensku tak doposiaľ ochorenie COVID-19 prekonalo 5631 osôb.

Celkový počet pozitívne testovaných v našej krajine doteraz je 19.851,  od začiatku vypuknutia ochorenia sa urobilo 548.449 laboratórnych  testov. Počet potvrdených úmrtí ostáva na čísle 61, aktívnych prípadov  ochorenia je na Slovensku aktuálne 14.159.

ÚVZ SR: Ochorenie COVID-19 sa začína šíriť najmä v rodinách

Ochorenie COVID-19 sa začína v súčasnosti šíriť najmä v rodinách. Na  sociálnej sieti o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s  tým, že priblížil situáciu v jednotlivých regiónoch.


"Ochorenie bolo okrem kontaktov potvrdené aj u osôb s klinickými  príznakmi, ktoré iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára, v  menšej miere boli zaznamenané aj importy zo zahraničia. Pozitívny test  bol potvrdený aj u ďalších osôb indikovaných na testovanie," priblížili hygienici.

Početnejší výskyt nového koronavírusu hlásili regionálne úrady verejného  zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne, Bardejove, Prešove, Bratislave,  Považskej Bystrici, Trnave, Nitre, Liptovskom Mikuláši, Košiciach a  Prievidzi.

V okrese Dolný Kubín ide prevažne o kontakty pozitívne testovaných osôb a  kontakty kontaktov zo starších i novších ohnísk nákazy. Ide prevažne o  rodinné, potom pracovné, školské kontakty, oslavy, svadby, iné  spoločenské podujatia. Podobná situácia je podľa hygienikov aj v územnej  pôsobnosti RÚVZ Trnava, Nitra, Liptovský Mikuláš, Košice, Prievidza.

RÚVZ Považská Bystrica priblížil, že v okresoch Považská Bystrica a  Púchov sa ochorenie COVID-19 vo veľkej časti potvrdilo u kontaktov  pozitívne testovaných ľudí. Nový koronavírus sa rozšíril aj v jednom zo  športových klubov. Pozitívne testy potvrdili aj u klientov a  zamestnancov v jednom zo zariadení sociálnych služieb (ZSS), v ktorom  platí špeciálny režim fungovania a zákaz návštev. O pozitívnych klientov  sa stará vyčlenený personál. Zdravotný stav osôb v ZSS je pravidelne  monitorovaný.


V okresoch Prešov a Sabinov ide vo väčšine prípadov o aktívne dohľadané  kontakty potvrdených prípadov. Ochorenie COVID-19 sa v menšom množstve  objavilo aj v jednom zo ZSS. Personál má negatívne výsledky. Testovanie  naďalej pokračuje. V ZSS sa funguje podľa špeciálneho režimu.

Ďalšie správy