Koronavírus: V okrese Prievidza pribudlo 103 nových prípadov. Ide najväčší denný prírastok od začiatku pandémie

17.10.2020
Koronavírus: V okrese Prievidza pribudlo 103 nových prípadov. Ide najväčší denný prírastok od začiatku pandémie
koronavírus

V piatkovom testovaní urobili laboratóriá 11 904 testov. Z nich malo pozitívny výsledok 1968 ľudí.

V okrese Prievidza pribudlo 103 nových prípadov.

Väčšinou ide o dohľadané kontakty z rodinných ohnísk. V Rudnianskej doline išlo o ohniská z dvoch pohrebov. V bojnickej nemocnici sú pozitívne prípady aj pacientov aj personálu. Pozitívne testovaní sa objavili sporadicky na školách u študentov aj pedagogického personálu. Väčšina pozitívne testovaných bolo bezpríznakových, uviedol pre codnes.sk Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prievidzi so sídlom v Bojniciach.

Celkovo tak evidujeme 28 268 infikovaných novým koronavírusom. Počet úmrtí je stále na čísle 82 a vyliečilo sa 115 ľudí.

V nemocniciach pribudlo 74 nových hospitalizovaných ľudí s potvrdeným  ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Celkovo máme obsadených 520  lôžok COVID pacientmi. Na JIS ostáva 20 ľudí a podporu umelej pľúcnej  ventilácie potrebuje 51 pacientov.

7-dňový kĺzavý medián má hodnotu 1 410.

Najviac pozitívnych prípadov  pribudlo v Žilinskom kraji (603), nasleduje Prešovský (388), Trenčiansky  (225), Banskobystrický (224), Košický (206), Nitriansky (133),  Bratislavský (103) a Trnavský (86). Je medzi nimi 1018 žien a 950 mužov,  sú vo veku od 2 do 96 rokov.

Početnejší výskyt hlásili RÚVZ  Bardejov, Banská Bystrica, Bratislava, Čadca, Dolný Kubín, Košice,  Liptovský Mikuláš a Nitra. Nákaza sa šíri najmä kontaktmi s pozitívnymi  osobami v rodinách a na pracoviskách. Početnejší výskyt preto eviduje  väčšina krajských miest.

Matovič chce celoplošné testovanie Slovákov, na sklade však nemajú dostatočné množstvo testov

Obyvateľov Slovenska čaká celoplošné testovanie na koronavírus. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to povedal predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). V tejto súvislosti bude podľa jeho slov v nedeľu 18. októbra mimoriadne rokovanie vlády.

„Posledné tri týždne sme chystali najväčšiu logistickú operáciu,  aká kedy bola na Slovensku spravená. Je to celoplošné pretestovanie  obyvateľov Slovenska, a to nielen raz. Situácia je vážna a bolo vo verejnom záujme, aby sme tie tri týždne mlčali,“ ozrejmil premiér.

Prvé otestujú najrizikovejšie regióny

Hlavné testovanie bude podľa Matoviča o dva týždne, v sobotu 31.  októbra a nedeľu 1. novembra. Budúci víkend, teda 24. a 25. október, by  chcel premiér využiť na testovanie najrizikovejších regiónov, konkrétne  okresov Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a ak na to budú stačiť  kapacity, tak aj Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát  ich objednal približne 13 miliónov. Testy by mali podľa Matoviča stáť v priemere 4 eurá bez DPH za jeden. "To, čo budú náklady na takéto pretestovanie, verím, že za jeden deň si to na ekonomike dokážeme zaplatiť," zhodnotil.

Odbery vo volebných miestnostiach

Odberové  miesta by sa mali podľa Matoviča vytvoriť tam, kde sú ľudia zvyknutí  chodiť voliť. Na Slovensku je takýchto volebných okrskov 5 997, pričom v  každom z nich by bolo prítomných sedem ľudí, ktorí by zabezpečovali  testovanie. V tejto súvislosti premiér rokoval s Ozbrojenými silami SR a  vláda by na rokovaní 18. októbra mala prijať uznesenie, na základe  ktorého by ozbrojené sily boli poverené, aby testovanie zabezpečili  logisticky.

 

Premiér však na tlačovej konferencii nevedel povedať,  či testovanie bude povinné. Odpoveď by mohla byť podľa neho známa v  najbližších dňoch. Ak by sa nakoniec od tohto plánu upustilo, predseda  vlády vyhlásil, že podá demisiu.

Doplnil, že predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR v tejto súvislosti spustil verejné obstarávanie na testy na koronavírus.

Správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy