Koronavírus: V okrese Prievidza pribudlo 52 prípadov. Na Slovensku 1410 prípadov. Vyliečilo sa 321 pacientov.

14.10.2020
Koronavírus: V okrese Prievidza pribudlo 52 prípadov. Na Slovensku 1410 prípadov. Vyliečilo sa 321 pacientov.
koronavírus

Na Slovensku v utorok (13. 10.) pribudlo 1410 nakazených novým  koronavírusom z 10.228 testov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších  321 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom pribudlo päť úmrtí,  celkový počet úmrtí na COVID-19 na Slovensku sa tak zvýšil na 66.  Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej  stránke covid-19.nczisk.sk.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na svojej webovej stránke priblížilo,  že najviac pozitívnych prípadov zaznamenali v Žilinskom kraji (367). Po  ňom nasledujú Prešovský kraj (264), Košický (179), Banskobystrický  (151), Trnavský (138), Trenčiansky (124), Nitriansky (101) a  Bratislavský kraj (86). Je medzi nimi 716 žien a 694 mužov, sú vo veku  od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

V okrese Prievidza pribudlo 52 nových prípadov

V nemocniciach je hospitalizovaných 476 pacientov, potvrdené ochorenie  COVID-19 má 398 z nich. Na JIS je 18 osôb, podporu umelej pľúcnej  ventilácie potrebuje 48 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz 22.296,  od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 567.733 laboratórnych  testov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 15.521.

Sedemdňový kĺzavý medián stúpol na hodnotu 1 054.

Vojaci pomáhajú pri pandémii nového koronavírusu aj na hornej Nitre

Robia poriadok pri mieste, aby ľudia dodržiavali patričné opatrenia, uviedla v stredu regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.

Príslušníci Ozbrojených síl SR pomáhajú pri zvládaní pandémie nového  koronavírusu aj na hornej Nitre. Pri Regionálnom úrade verejného  zdravotníctva (RÚVZ) Prievidza so sídlom v Bojniciach zabezpečujú  dodržiavanie opatrení v mobilnej odberovej jednotke, hygienikom pomáhajú  i pri administratíve.

"Posily z Ministerstva obrany SR nám prišli tento týždeň. Máme dvoch  príslušníkov, ktorí nám pomáhajú hlavne pri zabezpečení mobilného  odberového miesta. Robia poriadok pri mieste, aby ľudia dodržiavali  patričné opatrenia," uviedla v stredu regionálna hygienička Zuzana  Tornócziová. Pomoc vojakov podľa nej hygienici vítajú, a to najmä tím na  odberovom mieste.

O rozšírení pomoci o ďalších vojakov zatiaľ RÚVZ neuvažuje. "Záleží  to od situácie, aká nastane. Zatiaľ stačia dvaja, pretože hneď, ako  mobilné odberové miesto prestane mať ordinačné hodiny, sú presunutí k  nám na pracovisko a podieľajú sa na administratíve," ozrejmila Tornócziová.

Hygienici podľa nej zaznamenávajú v súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie i stúpajúce nároky na prácu. "Tým,  že sme reprofilizovali zamestnancov, v podstate celý úrad pracuje na  COVID-19, zatiaľ nám kapacity postačujú a prácu zvládame. Prijali sme  'dohodárov', študentov z vysokých škôl. Pracujeme nielen osem hodín, ale  i viac hodín a cez víkendy," dodala.

Správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy