Koronavírus: V okrese Prievidza pribudlo 57 nových prípadov. Na Slovensku 1567 pozitívne testovaných

18.10.2020
Koronavírus: V okrese Prievidza pribudlo 57 nových prípadov. Na Slovensku 1567 pozitívne testovaných
koronavírus

V sobotu sa na Slovensku počet pozitívne testovaných zvýšil o 1 567  osôb, ukončených vyšetrení bolo 10 858. Počet potvrdených úmrtí na  pľúcnu formu COVID-19 je už 88. Ešte v sobotu totiž ministerstvo  potvrdilo šesť úmrtí, tie sa v štatistikách objavujú až dnes.

V okrese Prievidza pribudlo 57 nových prípadov. Od začiatku pandémie je to 1062 prípadov.

Najviac  pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (509), nasleduje  Prešovský (342), Trenčiansky (157), Košický (142), Bratislavský (136),  Trnavský (123), Banskobystrický (91) a Nitriansky (67). Je medzi nimi  810 žien a 757 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 92 rokov.

V  nemocniciach je hospitalizovaných 633 pacientov, potvrdené ochorenie  COVID-19 má 532 z nich. Na JIS je 21 osôb, podporu umelej pľúcnej  ventilácie potrebuje 51 pacientov. Vyliečilo sa ďalších 62 ľudí, celkovo  sa už zotavilo 7 359 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí v našej krajine doteraz je  29 835, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 617 007  laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku  aktuálne 22 388.

Všetky RÚVZ hlásia rastúce počty infikovaných v rodinách a kolektívoch

Epidemiológovia často na základe jednej pozitívne testovanej osoby  nachádzajú celé skupinky nakazených, ktoré sú s infikovanou osobou v  užšom kontakte.

Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) hlásia rastúce  počty infikovaných novým koronavírusom v rodinách a v kolektívoch - na  pracoviskách, v rámci školského či predškolského prostredia.  Importovanej nákazy je v tomto období minimum. Konštatuje to Úrad  verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti.

RÚVZ v sobotu (17. 10.) zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti 1567  potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z 10.858 laboratórnych  vyšetrení. Početnejší výskyt hlásili RÚVZ Bardejov, Bratislava, Čadca,  Dolný Kubín, Košice, Liptovský Mikuláš, Prešov, Prievidza a Žilina.  Zvýšený výskyt nových prípadov eviduje väčšina krajských miest. "Spravidla  ide o aktívne dohľadané kontakty infikovaných osôb, vo väčších mestách  (Bratislava, Košice) sa však objavujú aj sporadické prípady, ktorých  epidemiologické súvislosti odborníci naďalej intenzívne vyšetrujú," poznamenal ÚVZ SR.

Epidemiológovia často na základe jednej pozitívne testovanej osoby  nachádzajú celé skupinky nakazených, ktoré sú s infikovanou osobou v  užšom kontakte. "Vyšetrenie následne preukáže, že infikovaná je celá  domácnosť respektíve okruh spolupracovníkov. Takáto situácia nastáva v  mnohých okresoch Slovenska," uvádza sa na webe ÚVZ SR.

Epidemiológovia preto opätovne vyzývajú na opatrnosť a dôslednú hygienu  aj v prostredí, ktoré bežne vnímame ako uzavreté a bezpečné. "Poctivo  dodržiavajme respiračnú hygienu, časté umývanie a dezinfekciu rúk a  tiež dezinfekciu plôch, ktorých sa často dotýkate. Nezabúdajme často  nárazovo vetrať," poznamenal ÚVZ SR.

Správu budeme aktualizovať

Ďalšie správy