Krehký sen z Valaskej Belej - jediný sklársky skanzen na Slovensku

12.2.2014
Krehký sen z Valaskej Belej - jediný sklársky skanzen na Slovensku

Tradícia sklárskeho umenia vo Valaskej Belej započala v roku 1747, keď bola založená sklárska huta. Vďaka Petrovi Dolinajovi a jeho „Sklennému snu“ táto tradícia pokračuje a výrobu ručne fúkaného skla je možné vidieť v jeho sklárskom skanzene.

K práci so sklom sa Peter Dolinaj dostal vďaka práci vo výrobnom družstve Krištáľ. Po uzavretí družstva si zhotovil pec a zriadil si malú sklársku dielňu. „Snažím sa vrátiť k veciam a technikám, na ktoré sa zabúda. Výroba skla sa uberá tou najrýchlejšou a najjednoduchšou cestou. Do pohárov sa už nedávajú farebné prvky, nerobia sa ozdoby. Kedysi sa na ozdoby používali rôzne prípravky, napríklad nožnice na strihanie, to je taký základ. Alebo pinzety, ktorými sa tvaruje. Ja robím práve také suveníry, na ktorých ukazujem to tvarovanie, stláčanie i naťahovanie,“ hovorí Peter Dolinaj, sklársky majster.

„Sklenný sen“ je jediný sklársky skanzen na Slovensku, v ktorom môžu návštevníci obdivovať zachované výrobky gápelskej sklárne (osada Gápel dnes patrí pod obec Valaská Belá). Taktiež sa tu dozviete všetko o tom ako vzniká sklo a z tesnej blízkosti môžete sledovať ako za pomoci ohňa a šikovných rúk sklára vznikajú skvosty. „Začína sa kremeňom, ktorý sa rozdrví na piesok. Ten sa dá do pece a približne 12 hodín sa taví pri teplote 1400°C. Žeravá sklovina sa rozfúkne a tvaruje. Niektoré výrobky robím okolo pol hodinky, záleží to od výzdoby. Sklo sa musí pri výrobe neustále zohrievať, aby sa dalo dobre tvarovať. Po dokončení sa uloží do temperačnej pece. Tam sa spomalí chladnutie, inak by sklo prasklo. Najťažšie sa asi robia svietniky, ak sú tam aj rôzne ozdoby. Ja sa však skôr zaoberám len prezentáciou a ukazujem ako sa robia také malé suveníry,“ vysvetľuje a dodáva Peter Dolinaj.

Techniky a postupy sklárskych majstrov si môžete v skanzene vyskúšať aj na vlastnej koži. Pod dohľadom skúseného majstra si môžete nafúknuť zo žeravého skla svoj vlastný krehký sen.

 

Autor: TAMO

Foto: TAMO

Ďalšie správy