Macháčková štvrtý raz vo funkcii primátorky Prievidze. Viceprimátormi budú Dobiaš a Turanovič

21.11.2022
Macháčková štvrtý raz vo funkcii primátorky Prievidze. Viceprimátormi budú Dobiaš a Turanovič
prievidza

Mesto Prievidza bude nasledujúce štyri roky opäť riadiť Katarína  Macháčková (SPOLU-občianska demokracia). Funkcie sa ujala v pondelok na  ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) po štvrtý raz,  spolu s ňou i 22 zvolení mestskí poslanci, celkovo ich bude 25.  

Primátorka bude mať podobne ako v uplynulom volebnom období dvoch  zástupcov. Prvým bude dlhoročný mestský poslanec Michal Dobiaš a druhým  súčasný prednosta mestského úradu Norbert Turanovič (obaja nezávislí).  Budú i členmi mestskej rady. Dôjde tak i k zmene na poste prednostu  úradu, ktorým by mal byť po novom vedúci kancelárie primátorky Alojz  Vlčko.

Primátorka podotkla, že viesť mesto v štvrtom volebnom období nie je  obvyklá situácia, podľa svojich slov si uvedomuje zodpovednosť, ktorá ju  čaká, ako i dôveru, pričom bude robiť všetko preto, aby ju nesklamala. "V budúcom volebnom období by som chcela pokračovať v práci, ktorú sme  začali. Máme rozbehnutých mnoho projektov, hlavne z Európskej únie. Na  druhej strane nás čaká veľmi ťažké obdobie súvisiace s energetickou  krízou, výpadkom príjmov samospráv. Toto všetko bude potrebné zvládnuť," skonštatovala Macháčková. Tvrdí, že má skúsenosť, keďže vedie mesto  dlhšie obdobie a verí, že toto obdobie dokážu zvládnuť so  zodpovednosťou, objektívnosťou a slušnosťou.    

Väčšinu v poslaneckom zbore budú mať nezávislí kandidáti, bude ich 13.  Kandidáti SPOLU-občianska demokracia budú siedmi. Hlas-SD mali na  kandidátnej listine uvedení dvaja budúci poslanci. Za Smer-SD bude v MsZ  jeden poslanec, koalícia KDH a SaS bude mať jedného poslanca, jedného i  hnutie Republika. Primátorka podľa svojich slov plánuje vytvoriť jeden  spoločný veľký klub, kde budú poslanci za stranu SPOLU a občianske  združenie Spolu sme Prievidza, aj keď oni budú mať druhý klub. "Spoluprácu mi avizovali aj ďalší zvolení poslanci, predpokladám, že väčšinu by sme mali mať," poznamenala.  

Zloženie mestskej rady kritizoval poslanec z klubu Za lepšiu Prievidzu  Branislav Gigac, podľa ktorého by mali mať dva mandáty. Primátorka  reagovala, že pri kreovaní sedemčlennej rady rešpektovali požiadavky  politických strán, ide podľa nej o kompromis, pričom zloženie mestskej  rady získalo 18 poslaneckých hlasov. Na zasadnutiach sa budú môcť  zúčastňovať i nečlenovia.  

Poslanci na svojom ustanovujúcom zasadnutí zvolili i členov mestskej  rady a komisií pri MsZ. Rovnako medzi sebou poverili kolegov, ktorí budú  vykonávať občianske obrady, delegovali zástupcov mesta do rád škôl,  doplnili členov výborov z radov neposlancov a schválili zástupcov mesta  do mestských organizácií.

Foto: Mesto Prievidza

Ďalšie správy